100 Yıl Sonra Gözlerini Açtığı İddia Edilen, Hikayesiyle de Tüyler Ürperten Mumya

152
37
19
17
12
İtalya'da bir yeraltı mezarlığında tutulan, 2 yaşındaki kıza ait 100 yıllık mumyanın gözlerini açtığı iddia edildi. Küçük kızın trajik hikayesi ise duyanları derinden etkiledi.

İtalya’nın Sicilya Adasındaki yeraltı mezarında sergilenen çocuk mumya, tüyleri diken diken edecek bir iddia ile tüm dünyanın ilgisini üstüne çekti. İddiaya göre görünüş itibariyle de canlıymış izlenimi veren küçük bir kıza ait mumya, gözlerini açıp kapattı.

Mumya’ya verilen ismin Türkçe karşılığı ise olayları biraz daha ilginçleştiriyor. Rosalia Lombardo adı verilen talihsiz mumyanın ismi ”Uyuyan Güzel” anlamına geliyor. Üstelik bu isim kendisine bu iddia ortaya atılmadan önce verilmiş. Mumyanın ilginç hikayesine geldiğimizde ise talihsiz kızın hikayesi sinemalarda görmeye alıştığımız korku filmi senaryolarını anımsatıyor.

Talihsiz kız zatürre nedeni ile 6 Aralık 1920’de hayata gözlerini yummuş; ancak bu ölümü sindiremeyen babası, oldukça tuhaf bir kararla kızının cansız bedenini ünlü hayvan doldurma sanatçısı Alfredo Salafia’ya teslim etmeyi seçmişti. Ünlü hayvan doldurma sanatçısına kızını mumyalaması için baskı yapan acılı baba, en sonunda sanatçıyı ikna ederek Uyuyan Güzel’in günümüze kadar bozulmadan gelmesine olanak sağlamış.

Yarım kalmış bir hayat ve bolca acı barındıran bu hikayenin etkisiyle olsa gerek şehir halkının büyük bir kısmı, Rosalie’nin gözlerini açıp kapattığına ve yaşayan insanlara bir mesaj vermeye çalıştığına inanıyor.

152
37
19
17
12
Emoji İle Tepki Ver
152
37
19
17
12