• Anasayfa
  • Yaşam
  • 22 Milyon Kişi Sırası Gelmesine Rağmen Aşı Olmadı

Uzmanlar Aşı Olmaya Çağırıyor: "Çift Doz Aşı Olanlara Hediye Maç ve Konser Bileti Verilsin"

55
39
19
3
1
Türkiye'de vaka sayıları her geçen gün artarken bir yandan da koronavirüs kaynaklı hastalığın önüne geçebilmek ve toplumsal bağışıklık oluşturabilmek için aşı çalışmalar devam ediyor. Ancak ne yazık ki aşı olmayan büyük bir kesim var ve aşıya teşvik için 'hediye bilet kampanyası' gibi öneriler gelmeye başlamış durumda.

Son birkaç gündür Türkiye'de vaka sayıları yeniden yükselişe geçmiş durumda. Özellikle yazlık bölgelerde artan nüfusun ve azalan tedbirlerin de etkisiyle vaka sayıları arttı ve aşı oranları yükselmedikçe artan vaka sayıları beraberinde ölümleri de getiriyor.

Şu an için aşı sırası gelmiş olmasına rağmen aşısının ilk dozunu olmayan 22 milyondan fazla 18 yaş üstü kişi var. Sırası gelmesine rağmen ikinci doz aşısını olmayan kişi sayısı ise neredeyse 5 milyon. Uzmanlar, artan vaka sayılarının etkenlerinden biri olarak düşük aşı oranını gösteriyor ve herkesi aşı olmaya çağırıyor.

'Ölümler aşısızlar arasından çıkıyor':

Aşının pandemi ve hastalık üzerindeki etkisi üzerine konuşan Prof. Dr. Tevfik Özlü "Şu anda ABD’de Colorado eyaletindeyim. Buranın nüfusu 6 milyona yakın. Nüfusun yüzde 54 kadarı çift doz aşısını olmuş durumda. İnsanlar pandemiyi neredeyse arkalarında bırakmış gibi görünüyor. Sadece toplu taşımada maske takmak zorunlu. Onun dışında diğer tedbirler uygulanmıyor" sözleriyle olası yeni kısıtlamalar karşısında elimizdeki tek kozun yüksek aşı oranları olduğunu ifade etti. 

Özlü ayrıca "Günlük vaka sayıları 300 civarında ama hiç ölüm yok. Hasta olanlar ve ölüm bulguları sadece aşısızlar arasından çıkıyor. Aşının nasıl işe yaradığını burada görebiliyorsunuz" sözleriyle aşı olmamanın salgının gidişatı açısından ne kadar önemli olduğunu belirtti.

Teşvik için hediye önerisi:

22 milyonluk bir kısmın sırası gelmiş olmasına rağmen henüz tek bir doz bile aşı olmamış olması gerçekten çok can sıkıcı bir durum. Konuya ilişkin açıklama yapan bir diğer uzman olan Prof. Dr. İsmail Balık ise durumun ciddiyetini "Doğu’da aşılama çok düşükken, Batı’da bu oran daha yüksek. Aşılama hızı her yerde aynı olmadıkça salgının hızı düşse bile hastalığın görülmesi kalıcı hale gelir. Hala aşısını yaptırmayanların salgının devam etmesi ve ölümlerden kendilerini de sorumlu hissetmeleri gerekiyor" sözleriyle özetledi.

Balık aynı zamanda halkın aşıya teşvik edilmesi için çeşitli hediyeler verilebileceğini ifade ettiği açıklamasında "Çift doz aşılı olanlara, konserlerde, maçlarda ücretsiz bilet verilsin. Örneğin kura ile koltukların yüzde 20’si verilebilir. Telefon şirketleri ücretsiz bir miktar kontör verebilir. Belediyeler yaz konserlerine başladılar, sadece çift doz aşılı olanları alabilirler. Bu tip ödüllendirmeler ülkemizde kararsız gençleri aşıya yöneltmede işe yarayacaktır" ifadelerini kullandı.

Kaynak : https://www.gzt.com/jurnalist/vakalar-yeniden-artista-sirasi-geldigi-hale-22-milyondan-fazla-kisi-asi-olmadi-3594293
55
39
19
3
1
Emoji İle Tepki Ver
55
39
19
3
1