3 Boyutlu Yazıcılar Hayatımıza Neler Katacak?

1
0
0
0
0
3 Boyutlu Yazıcılar Hayatımıza Neler Katacak?
Son zamanlarda oldukça fazla karşımıza çıkan '3D Printer' veya Türkçe karşılığı ile '3 Boyutlu Yazıcılar', birçok kullanıcının ilgisini çektiği gibi yeni bir devrimin başlangıcını oluşturacak gibi görünüyor. 
Son zamanlarda oldukça fazla karşımıza çıkan '3D Printer' veya Türkçe karşılığı ile '3 Boyutlu Yazıcılar', birçok kullanıcının ilgisini çektiği gibi yeni bir devrimin başlangıcını oluşturacak gibi görünüyor. 

Hem günlük ev, hem de kurumsal alandaki kullanıcılara hitap eden 3 boyutlu yazıcı teknolojisi, bir birinden farklı kullanım alanları ve yöntemlerle yeni iş sahası oluşturmaya başladı. Tasarım ve yapılabilecekler konusunda, sınırların olmadığı bir dünya yaratan yazıcılar ile bardaktan yüzüğe, iç içe geçmiş süs eşyalarından yedek parçaya kadar birçok eşya üretebilmek mümkün.

 En Büyük Sorun Fiyat!

Henüz fiyatların çok alınabilir olmadığı 3 boyutlu yazıcılar ile başka birinin tasarladığı kalemliği yazdırabilir veya üzerinde oynamalar yaparak kendi istediğiniz tasarımda eşyalar elde edebilirsiniz. Ev kullanıcısına yönelik uygun fiyatlı ürünler için farklı siteler aracılığı ile bağış toplayan bazı gruplar, yeni teknolojinin gelişmesi ve ucuzlaması açısından önemli roller oynamakta.
 

 Neler Yapılabilir?

Şu an yaygın olarak plastik ve plastik bazlı ham madde kullanılan yazıcılarda, metal, alüminyum gibi maddeler de denenmekte. Ünlü uçak firması Boing'in bu teknolojiyi kullanarak, uçak üreteceği haberi, özellikle yedek parça konusunda tüm kuralları yeniden yazacağının habercisi olarak görülebilir. 
 
Sevkiyat ve bu alanda yaşanan gecikmeleri sıfıra indirme potansiyeli bulunan yeni ürünler sayesinde, aracınızı servise götürdüğünüzde, arızalı veya kırık olan parçayı saatler içerisinde yazdırıp, sorununuzu giderebileceksiniz.
 

 Sağlık Sektörüne Etkisi

Tabii işin bir de sağlık yönü var. 3 boyutlu yazılar sayesinde durumu kritik olan hastalar için çok kısa bir süre içerisinde biyo-organik maddeler ile yapay damardan, böbreğe kadar gerekli insan dokuları üretilebiliyor.

Her alanda geliştirilen teknolojiler gibi 3 boyutlu yazıcıların da, kötüye kullanılması mümkün. Örneğin her hangi birinin yaptığı bıçak ve silah tasarımını indirip, basmak mümkün. Ancak kötüye kullanım durumu tüm teknolojik ürünlerde mevcut. En azından şu an için bunun önlemini almak pek mümkün görünmüyor.
 
Genel olarak bakıldığında 3 boyut teknolojisi hayatımıza oldukça fazla yenilik ve değişik iş sahaları katacak. Çünkü buradaki tek sınır, yaratıcılıkla doğru orantılı. Yani bu ve benzeri cihazlar için basılabilir tasarım örnekleri yapan kullanıcılar ne kadar yaratıcı olursa, diğer insanların işine yarayacak ve hayatını kolaylaştıracak daha fazla ürün ortaya çıkacaktır.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0