3D Yazıcı İle Geleceğin Kıyafetleri

1
0
0
0
0
Mimar, profesör, tasarımcı olan Neri Oxman ve birlikte çalıştığı ekibi 3 boyutlu yazıcılar ile giyilebilir ürünler tasarladı.
Mimar, profesör, tasarımcı olan Neri Oxman ve birlikte çalıştığı ekibi 3 boyutlu yazıcılar ile giyilebilir ürünler tasarladı. Şuana kadar 4 farklı tasarımdan oluşan giyilebilir deriler, insanların gelecekte diğer gezegenlere göçerek yaşaması halinde karşılaşabilecek olduğu hayat kalıplarını yansıtıyor. (Adamlar büyük düşünüyor aga.)

Neri Oxman ve ekibi MIT Media Lab içinde bulunan Mediated Matter bölümünde görev alıp, bu projede Stratasys ile iş birliği içinde.
Gezegenlerin farklılıklarını konu alarak başladığı bu projede Objet500 Connex3 ile çıktıları alınmıştır. "Wanderers: An Astrobiological Exploration" ismini verdikleri bu proje de, gelecekte "giyilebilir" düşüncesiyle, insan vücudunun bir parçası olarak planlanan tasarımların, çevre ve insanlık adına farklılık yaratacağı düşüncesinde. Her tasarımın kendine ait farklı fikir, isim ve yapısı bulunuyor. Neri Oxman, birlikte çalışmış olduğu iki Alman tasarımcı Christoph Bader ve Dominik Kolb, şekillerin digital ortamda tasarlanma süreci sonrasında yaşanan değişimi belirtti.


Bu eserler, Almanya’nın Frankfurt kentindeki Euromold sergi alanında Stratasys bünyesinde 28 Kasım’a kadar sergilenmektedir.Mushtari; bağırsağı anımsatan bu görüntüsü ile atmosferi ve yarı saydam geçirgenliği simgelediği gerekçesiyle, Jüpiter’in gezgini.Zuhal; atmosferde yaşayan girdaplardan ötürü Saturn gezgini.Otaared; bakteri gibi gelişimi ve kıvrımlarıyla Merkür’ün gezgini.Al-Qamar ise geliştirdiği dış iskeletle gövdeyi koruduğu için Ay’ın gezgini olarak adlandırılmış durumda.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0