3D Yazıcılar Eskide Kaldı, Devir 4D Yazıcı Devri!

1
0
0
0
0
3D yazıcıların günlük hayatımıza ne denli katkıda bulunabileceğini, ne denli bir potansiyel barındırdığını görmüştük. Şimdi sıra 4D yazıcılarda.
Çoğu haberimizi yazarken kullandığımız 'teknolojinin hızı' tabiri işte bu gibi durumlardan kaynaklanmakta. Biz daha 3D yazıcı teknolojisini görememişken, daha yeni yeni yayılmaya başlamışken, başımıza bir de 4D yazıcılar çıktı (aslında tam olarak 4D değil ancak yine de çok farklı bir sistem).

Dördüncü boyut bir uzayzaman -aslında şekil değiştirme de denilebilir- ancak bu yazıcının dördüncü boyutu tam olarak bildiğimiz dördüncü boyutla alakalı değil. Wollongong Üniversitesi'nde bulunan ACES adlı kuruluş bu teknolojinin üretimini hızlandırma adına girişimlerde bulunmakta. 

        

3D yazıcıların olağanüstü yetenekleri endüstri başta olmak üzere hayatımıza girerek önemli katkılar sağlamaya başladılar. Araştırmacılar da 3D'nin barındırdığı potansiyeli iyi değerlendirmişler. Sonuç olarak 3D yazıcı materyallerini su ya da aşırı sıcak ortamlar gibi farklı etkilere göre değişebilen yapıda olacak şekilde geliştirdiler. Bu sebeple de yeni sistemin ismini '4D' olarak koydular.

3D yazıcılar ile üretilen şeyler, istenilen yapıya göre katman üstüne katman eklenerek şekillenmekte ancak yeni materyaller kendileri bir formdan (şekilden) başka bir forma sokabilme özelliğine sahipler. Yani bir nevi Transformers oyuncakları gibi düşünülebilir.

İlerki yıllarda teknolojide çığır açması beklenen bu sistem tıp, robotik, otomasyon ve inşaat sektörü gibi alanlarda büyük şeyler vaat etmekte. 

ACES tarafından tasarlanan ve 4D yazıcı kullanarak üretilecek ilk şey ise, robotik olarak da tabir edilebilecek bir buluş olacak. Araştırmacılar içinde bulunduğu sıvı ortamın sıcaklığına karşı tepki verebilen bir vana geliştirecekler. Bu sistemi şöyle düşünün; 4D ile üretilen bir vana, suyun sıcaklığı arttığı zaman kendini otomatikman kapatacak (tabi bu böyle potansiyelli bir buluş için biraz basit bir örnek oldu ancak ACES tarafından verilen tek örnek bu).Tasarlayacakları bu vana ile 4D yazıcı ile üretilen ürünlere ilk adımlarını atacak olan ACES, aynı anda dört adet, içlerinde farklı malzemeler bulunan kartuş kullanarak da bu alanda bir ilki gerçekleştirmiş durumdalar.

Eğer ACES, 4D'de aradığını bulabilir ve bu yazıcılar gelişirse, bu teknoloji adına dev bir adım olacaktır. Çünkü 3D bile daha yeniyken nelerin yapılabileceğini görmüş durumdayız (bence 2 sene daha bekleyip 5D'ye geçelim).
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0