​Artık Evler 3D Yazıcıyla Yapılacak

1
0
0
0
0
Gelecekte evler insan gücüne gerek kalmadan 3D Printer'larla inşaa edilecek.
3D baskı teknolojisi günlük hayatın içinde yerini almaya başladı. 3D yazılım şirketi Autodesk inşaat ve altyapı tasarımında 3D modelleme yazılımları kullanarak gerçekleştirdiği üç büyük konut örneği ile geleceğin teknolojisini bugüne taşıdığını gösterdi. Bilgisayar ortamında yapılan çizimler ve tasarlanan projeler, insan gücünü minimuma indirerek 3D yazıcılarla hayata geçiriliyor. İşte 3D yazıcı kullanılarak üretilen yeni teknoloji evler:
 

 Shanghai - WinSun Evleri3

Shanghai WinSun Dekorasyon Tasarım Mühendisliği tarafından her biri yaklaşık 4.800 ABD dolarına mal olan 10 adet evi 24 saatten kısa bir sürede inşa ettiğini iddia ediyor.200 metrekarelik bir alana sahip olan evler; 150 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve 6,6 metre yüksekliğinde olan dev bir 3D yazıcı kullanılarak inşa edildi.  KURILPA KÖPRÜSÜ – BRISBANE

Avustralya’da bulunan mühendislik firması Arup, 3D yazıcı kullanarak sıra dışı bir yaya köprüsü yapmaya karar verdi.  Söz konusu köprüye yönelik taşıyıcı parçaların eklem yerleri ve boğumları hatasız olarak üretilmeliydi.

Arup mühendisleri 3D printer kullanarak hata olasılığını sıfıra indirecek ve proje üzerinde istedikleri gibi oynayabilecek. Avusturalyalu mühendislik firması hali hazırda diğer projelerinde de 3D printer kullandığını açıkladı. 

 Hollanda - Kanal Evi

Hollandalı inşaat firması DUS Architects ve Ultimaker işbirliğinden doğan Kanal Evi projesi, Amsterdam’ın merkezinde yükselmeye başladı. 6 metre yüksekliğinde bir 3D yazıcı olan The KamerMaker kullanılarak inşa edilen evin 2015 yılına kadar tamamlaması bekleniyor. Yazıcıların büyüklüğü bir odayı tamamen basmaya yeterli oluyor. Üretilen odalar sonrasında kullanılan bir kimyasalla birleştirilebiliyor. Projenin dış cephesindeki yalıtım ve boya işlerini ise Alman kimyasal üreticisi Henkel üstlendi.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0