Çin'de 3D Yazıcıyla Araba Üretildi

0
0
0
0
0
Çin'de 3D Yazıcıyla Araba Üretildi
3D yazıcıların kullanımı, gün geçtikçe teknolojinin her yerinde artıyor. Şimdilik bu kullanım alanları arasında en üst seviyede görünen alan araba üretimi.
3D yazıcıların kullanımı, gün geçtikçe teknolojinin her yerinde artıyor. Şimdilik bu kullanım alanları arasında en üst seviyede görünen alan araba üretimi. 2013 yılında dünyanın ilk 3D yazıcıyla üretilmiş arabasını Urbee adında bir şirket üretmişti. Geçen yıl ise Local Motors adında bir başka şirket, Strati adında 3D baskılı arabasını üretti. Bu zamandan beri Local Motors baskı işlemini hızlandırarak tam 44 saatte bir araba üretir hale geldi. Şirket, bu üretilen arabaları seri üretime geçirmek için fabrika açmayı planlıyorlar.

Şimdi ise Çin’nin Sanya şehrinde varlığını sürdüren Sanya Sihai adında bir şirket, kendilerine ait 3D boyutlu arabalarını ürettiler. Arabanın ağırlığı oldukça etkileyici. 500 kg ağırlığında olan araba, tamamen elektrikle çalışıyor. Tasarım işlemi toplam 1.5 ay sürmüş. Baskı işlemi ise 5 tam gün içinde bitmiş.

Ürünün tasarımcısı Chen Minqiao’nın açıklaması : “Ana gövdede kullanılan materyal metalden çok daha hafif bir madde. Bu hafif  araba gelecekte çok fazla enerji kazancı sağlayacak.

500 kg olan bu arabanın fiyatı ise sadece $1770. Üretimde kilo başına düşen maliyet 10 Yuan. Araba 500 kg olduğuna göre tüm araba 5000 Yuan’a ($805) maal olmuş.

Araba altın renginde olduğu için adı Tyrant Gold olarak düşünülmüş. Araba saatte 40 km’ye kadar çıkabiliyor. Uzunluğu 3.6 metre olan arabanın genişliği 1.63 metre. Boyutundan da anlayabilceğiniz üzere araba 2 kişilik. Bu özelliklerle Strati’den daha iyi olduğunu söyleyemeyiz. Strati, saatte 64 km hıza ulaşabiliyorken bu araba sadece 40 km hızda kalıyor. Ayrıca Strai’nin 44 saatte üretildiğini tekrar hatırlatmakta fayda var.

 

Kaynak: 3DPrint
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0