Uzayda Tasarlanan 3D Aletler Dünya’ya Kargolandı!

0
0
0
0
0
2014 yılının sonlarında 3D yazıcı ile Uluslararası Uzay İstasyonunda basılan aletler, uzay kargosu ile dünyaya ulaştı. 
2014 yılının sonlarında 3D yazıcı ile Uluslararası Uzay İstasyonunda basılan aletler, uzay kargosu ile dünyaya ulaştı. (Kargo ücretini nasıl yaptılar acaba?)

Şimdi sıra gönderilen aletlerin ne kadar güçlü ve işlevsel olduğunu test etmeye geldi. Bu testler 2030 yılında gerçekleşecek olan Mars yolculuğu için büyük önem arz ediyor.

2014 yılının sonlarına doğru günümüzde gittikçe yaygınlaşan ve bir popülerlik yakalayan 3D teknolojisi farklı bir boyut kazanmış durumda. NASA’nın öncülüğünde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) gerçekleştirilen baskılar şimdi Dünya’ya getiriliyor. Uzay istasyonundan kargo aracılığıyla yollanan ürünler test edilmeye başlanmış durumda.

Bu baskıların ve testlerin amacı 2030 yılında gerçekleşecek olan Mars yolculuğudur. Çünkü bu yolculuğun geri dönüşü olmayacak ve bilim insanlarının da içinde bulunduğu uzay maceracıları ihtiyaçları olan her şeyi uzayda karşılamak zorunda kalacak. 

Bunlardan yola çıkarak daha birçok işlevsel aletin basımı gerçekleşecek. Gerçekleştirilen testler de mümkün olabildiğince sağlam ve işlevsel yazıcıların hayata geçirilmesi amaçlanıyor. Uzayda basılan ilk ürünler ise İngiliz anahtarı, çekiç, tornavida gibi aletler oldu. (Hacı musluk damlatıyor oradan bi 14 - 15 versene.Bu aletlerin yanı sıra uzay istasyonunda ilaç geliştirilebilmesi ve bitki yetiştirilebilmesi için deneyler yapılmakta. İlaçlar uzay macerasında aniden karşılaşılan sağlık problemlerini çözme de, bitkiler ise gıda sorununu pratik bir şekilde halledebilmeyi sağlayacak.

Uzay için yapılan tüm testler ve çalışmalar devam ediyor. Mars yolculuğu için kalan son 15 yılda, bakalım bilim adamları daha ne gibi başarılara imza atacak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0