40 Yıllık Apocalypse Now, Sony 4K Laser ile 4K Olarak Sinemalara Geri Dönüyor

7
7
2
1
0
1979 yılında vizyona giren Apocalypse Now filmi, 40. yıl dönümü sebebiyle gelişen teknolojiyle 4K olarak yeniden düzenlendi. Oldukça yüksek görüntü kalitesine sahip olarak yeniden düzenlenen bu sürüm ise birçok sinemada Sony 4K Laser ile seyircilere sunuldu.

40. yılını dolduran Apocalypse Now, yıl dönümü sebebiyle Blu-Ray ve 4K/Ultra HD diskler için gelişmiş teknolojiyle birlikte yeniden düzenleniyor. Vietnam Savaşı’nı anlatan bu film; oldukça uzun, zorlu ve gürültülü bir yapım.

Film 1979 yılında çıktığında sinemalarda 2,5 saatlik bir uzunluğa sahipti, 2001 yılında Apocalypse Now Redux olarak 35 mm çıkan filmin uzunluğuysa 3 saat 22 dakikaydı. En yeni versiyon olan Apocalypse Now Final Cut ise yaklaşık 3 saatlik bir uzunluğa sahip.

Sony 4K Laser:

Filmin Final Cut sürümünün DVD’leri ve Blu-Ray’leri piyasaya sürülmeden önce sinema salonlarında tekrar gösterime giriyor. Birçok sinema salonuysa filmi, henüz bir yıl önce piyasaya çıkan Sony’nin en yüksek teknolojiyi kullandığı cihazı 4K Laser Cinema Projectors ile gösteriyor.

20. yüzyılda büyük bütçeli filmlerin büyük bir çoğunluğu 35 mm filmlerle çekiliyordu. Günümüzdeyse filmlerin büyük bir kısmı 2K, 4K ve hatta yerine göre 8K dijital kameralar ile çekiliyor. Tabii bu filmlerin boyutunu da artırıyor. Örneğin Apocalypse Now Final Cut, 345 GB’lık bir boyuta sahip ancak buna eş değer olarak perde de görülecek birçok detay oluyor.

Yukarıdaki fotoğrafta yer alan cihaz, Sony 4K Laser. İki metal parçadan oluşan bu cihazın üst tarafta yer alan kısmı projektör. Bu projektör ile eski projektörlerin arasındaki kalite farkının sebebi ışık kaynağı. Yani bu projektör ile eski projektörler arasındaki farkı kesin olarak görmek için karanlık bir sahneyi izlemek yeterli olacaktır.

Alamo Drafthouse LaCenterra’da projeksiyoncu olan Noah Fife, Sony 4K Laser’ın zenon ampuller değil lazer kullandığını ve daha yüksek kontrast oranına sahip olduğunu söylüyor. Sony 4K Laser’ın kontrast oranının 15.000:1 olduğu, zenon ampullü eski projektörlerinin ise 2.000:1 olduğu ifade ediliyor.

Kaynak : https://arstechnica.com/gaming/2019/08/apocalypse-now-final-cut-in-sony-4k-laser/
7
7
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
7
7
2
1
0