4G ile LTE'nin Arasındaki Fark Nedir?

6
1
0
0
0
Mobil internet kullanımı yaygınlaştıkça hız-güvenilirlik oranı artıyor. 4G ve 4G LTE arasındaki farklar neler? Cihaz alırken hangi teknolojiyi destekleyeni seçmelisiniz?

4G, en basit anlamıyla 4. nesil mobil ağ teknolojisi demek. “G” İngilizce “generation”, yani “nesil” kelimesinin baş harfi. 3G’den çok çok daha hızlı ve güvenilir bir bağlantı sağlamakta. LTE ise 3G’den 10 kat daha hızlı internet sağlama iddiasında olan bir teknoloji. LTE, “fourt-generation long term evolution” söz öbeğinin baş harflerinden oluşuyor. Türkçesi ise “dördüncü nesil uzun vadeli evrim” demek.

4G

3G’nin bir üst versiyonu olan 4G,  kullanıcılar için daha hızlı internet akışı sunuyor. Bugün akıllı telefonları bu denli yaygın kullanabiliyorsak, 4G teknolojisi sayesindedir.

4G geniş kitleler için kullanıma sunulduğunda, birçok firma bu ağ teknolojisine sahip değildi. Ancak akıllı telefon firmaları 4G standartlarına uygun telefonlar üreterek bu teknolojiyi yaygınlaştırdılar. 4G hala birçok yerde verimli olarak kullanılmayan bir teknoloji. Ancak yakın zamanda tam verim alınacağı umuluyor. Bir çok yerde 4G var ve 3G’nin miadı dolmak üzere.

LTE

LTE, 4G’nin bir türü ve günümüzde en iyi performansı/hızı sağlayan teknoloji. Eğer mobil interneti sıkça kullanıyorsanız LTE, geleceğin teknolojisi denilebilir. 3G’den 10 kat hızlı olan  LTE, bu özelliği sayesinde 3G’den geçiş yaptığınızda kesinlikle hız farkını size de sağlam bir şekilde hissettirecektir.Sinyal gücüne ve ağ yüküne bağlı olarak hizmet veren LTE, yeri geldiğinde size neredeyse kablosuz bir modeme bağlıymış gibi bir deneyim yaşatabilir.

Hangisini Seçmeliyim?

LTE yeni bir teknoloji ve her yeni teknoloji gibi servis sağlayıcıların uyumluluğu çok önemli. 4G, LTE, HSPA+ gibi internet protokollerinin standartları Uluslararası Telekomünkasyon Birliği tarafından belirleniyor. Yani bu isimlerin hepsi aslında birer standart. Firmaların cihazlarını, servis sağlayıcıların da hizmetlerini buna göre geliştirmeleri gerekiyor; ancak bu bir zorunluluk değil. Eğer uygun ortamda değilseniz, cihazınız uyumlu da olsa bu kalitede hizmet alamayabilirsiniz.

Şu anki LTE teknolojileri de kendi aralarında çeşitli sınıflandırmalara tabi. Kategori 4, kategori 7,kategori 9, kategori 10, kategori 12 gibi türleri mevcut. En yavaşı kategori olan 4, 150 Mbps download ve 50 Mbps upload hızlarına sahipken; en hızlısı olan kategori 12, 600 Mbps download ve100 Mbps upload hızlarına sahip.

LTE henüz hem kullanıcı hem de servis sağlayıcı tarafında tam olarak oturmamış bir teknoloji. 4G ile arasında ahım şahım bir fark da yok, ancak 3G kullananlar için geçilmesi gereken bir teknoloji. Yakın gelecekte birçok firma buna yönelik gerekli adımları atacak gibi görünüyor.

Kaynak : http://www.digitaltrends.com/mobile/4g-vs-lte/
6
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
0
0
0