• Anasayfa
  • Yaşam
  • Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın Ardından Konuştu

50 Yaş Üstü Vatandaşlar ile Sağlık Çalışanları, Yarından İtibaren 3. Doz Aşı Yaptırabilecek

29
13
6
5
0
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün düzenlenen Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yeni kararları açıkladı. Koca, 3. doz aşı, BioNTech dozları arasındaki aralık ve hatırlatma dozuyla ilgili açıklamalar yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her hafta gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yeni bir açıklama yaptı. Koca, açıklamasında 3. doz aşılama hakkında detayları paylaştı, aşılamada ilk dozun ardından 2. doz için belirlenen süre sınırının 6 haftadan 4 haftaya indirilmesi hakkında da kesin kararı açıkladı.

Fahrettin Koca, günlük bir milyonun üzerinde aşı yapıldığını, bugün itibariyle yaklaşık 50 milyon doz aşıya ulaşmış bulunduğumuzu açıkladı. Ardından koronavirüsün çok kolay mutasyona uğradığını, eldeki aşıların mutasyonlara karşı belirli seviyelerde koruyucu göründüğünü belirtti ve mutasyonlara fırsat vermeden aşılamayı tamamlamanın salgını durdurabileceğini söyledi.

3. doz aşı geliyor:

koca

Koca, iki doz aşı olmuş 50 yaş üstü kişilere ve sağlık çalışanlarına yarından itibaren 3. doz aşı için randevuların açılacağını duyurdu. Bu dozun hangi aşıyla olursa olsun faydalı olabileceğine karar verdiklerini belirtti.

2 doz BioNTech aşısı arasındaki süre 4 haftaya indi:

Daha önce düşünüldüğü açıklanan 2. doz aşısındaki sürenin 6 haftadan 4 haftaya indirilmesi konusu, bugün resmiyete kavuştu. Koca, sürenin 4 haftaya indirildiğini açıkladı.

Hastalığı geçirenler 6 ay değil, artık 3 ay sonra aşı olabilecek:

Bugüne kadar COVID-19 hastalığını geçiren tüm vatandaşlar, hastalığın üzerinden 6 ay geçtikten sonra aşı olabiliyorlardı. Hatırlatma dozu olarak yapılacak aşı, artık hastalığı geçirdikten 3 ay sonra olunabilecek.

29
13
6
5
0
Emoji İle Tepki Ver
29
13
6
5
0