500mm Lens İle Çekilmiş İnanılmaz Portre Çekimleri

63
23
12
7
6
Portre fotoğrafçılığında genellikle 80 ya da 135mm lens kullanılır. Ancak Keydrin Franklin oldukça enteresan bir seçim yaparak 500mm lens ile portre çekim gerçekleştirmiş.

Profesyonel fotoğrafçılıkta tercih edilen lens ölçekleri ile ilgili bazı yazısız kurallar vardır. Her lens tipi esasında farklı bir amaca hizmet etmek için özel olarak tasarlanmıştır. Örneğin bir dar açılı (tele) objektifin kullanılacağı alanla balık gözünün kullanılacağı alan aslında oldukça farklıdır. Portre çekimlerinde de genellikle 80mm ya da 135mm gibi lensler tercih edilir.

Ancak fotoğrafçılık aslında bir yaratıcılık işidir ve yaratıcı kimseler belirlenen kuralların dışına çıktıkları için yaratıcıdırlar. Keydrin Franklin'de yaratıcı bir fikirle 500mm'lik bir tele objektif ile portre çekmiş. Aslında böyle yüksek ölçekli dar açılı objektifler genel olarak spor müsabakaları ya da doğa ve kuş fotoğrafçılığında kullanılıyor. Ancak Franklin'in ortaya çıkardığı görseller, 500mm'yle portre çekmekte bir sakınca olmadığını kanıtlar nitelikte.

Böyle bir çekim için fotoğrafını çekeceğiniz kişiye hayli uzak olmak durumundasınız ve eğer sesinizi duyurmanız gerekirse, yanınıza bir megafon almanızı öneririz. Keza Franklin'de asistanı yardımıyla modeli ile iletişim kurmuş çünkü lensin türü sebebiyle modelden hayli uzak olmak gerekiyor. Dilerseniz lafı uzatmadan Franklin'in ortaya çıkardığı başarılı portrelere göz atalım. Eğer fotoğrafçılığa meraklıysanız, aşağıda Franklin'in tekniğini anlattığı birde video bulacaksınız, şimdiden iyi seyirler.

Kaynak : https://petapixel.com/2018/06/13/heres-what-you-get-when-you-shoot-portraits-with-a-500mm-lens/
63
23
12
7
6
Emoji İle Tepki Ver
63
23
12
7
6