6 Aylık Çalışma Sonucu Türkiye'nin İlk 'Roman Haritası' Çıkarıldı!

22
6
3
2
1
Yaklaşık 6 aylık bir çalışmanın ürünü olan, 52 şehirli ‘Türkiye Roman Haritası’ çıkarıldı. Projenin mimarı ‘@ayşenur’ adlı Twitter kullanıcısının romanların geçtiği şehirler üzerinden tasarladığı sitede, romanlardan alıntılar ve kısa bilgiler de bulunuyor.

52 şehrin yer aldığı haritada, boş kalan illerin geçtiği romanlar henüz bulunabilmiş değil. Projenin yaratıcısı, haritayla alakalı birtakım soruları Twitter’dan yanıtladı:

- "İnce Memed’in yokluğu herkesi derinden etkilemiş. Görüldüğü gibi ilk taslağa ben de İnce Memed’i koymuştum fakat Yaşar Kemal haritada Ağrı Dağı Efsanesi ile var, dolayısıyla Çukurova’yı Orhan Kemal’e bırakmak gerekti.

- Kars’ta Orhan Pamuk’un Kar’ı yerine; Kars’ta doğmuş, Cilavuz Köy Enstitüsü mezunu, halkçı, ilerici (ve bu sebeple katledilmiş) Ümit Kaftancıoğlu’nun Yelatan’ınını tercih ettim çünkü tanınmayan bir cevher olduğunu düşünüyorum. Ki Orhan Pamuk, Sessiz Ev ile var.

- İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde birçok başka roman olabilirdi. Neden Tutunamayanlar değil de Huzur vs. çünkü bana öyle geldi. Ben bu konuda bir otorite değilim, ne edebiyatçıyım ne edebiyat tarihçisiyim ama haritayı ben yaptığım için benim tercihlerimi yansıtması normal.

- Doğu Karadeniz’e ben de inanamıyorum, özellikle Artvin’e.

- Yozgat’ı küçümsemeyi bırakın, Abbas Sayar Yozgat’ın unutulmuş bir değeri. Yılkı Atı’ndan başka Yozgat’ta geçen Can Şenliği, Dik Bayır gibi kitapları da var. Yozgat’ta ayrıca Yusuf Z. Bahadınlı’nın Güllüceli Kazım ve Güllüce’yi Sel Aldı isimli kitapları da geçiyor. Yozgat birçok şehrimize göre bayağı iyi durumda.

- Hakkari’deki 'işaret' O harfi ama anlaşılmıyor herhalde, düzelteceğim. Ferit Edgü’nun O isimli kitabı.

- Haritada Afyon’u Kütahya’nın yerine yazmışım, düzelteceğim.

- Siteye girip bakarsanız, romanlardan alıntıları okuduğunuzda neyi neden seçtiğimi bence daha iyi anlarsınız. Merak edilmesi normal neden o değil de bu diye, alt alta alıntılar okununca bir bütünlük oluşturduğunu düşünüyorum naçizane.”

22
6
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
22
6
3
2
1