• Anasayfa
  • Donanım
  • %8’lik Bandrol Zammı, Akıllı Telefonların Fiyatlarına Yansımaya Başladı!

%8’lik Bandrol Zammı, Akıllı Telefonların Fiyatlarına Yansımaya Başladı!

0
0
0
0
0
MOBİSAD Başkanı Sinan Ekşi, düzenlenen bandrol ücretlerine ilişkin olarak akıllı telefonların %8 zamlandığını bildirdi.

MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi̇,  3093 sayılı Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu Uyarınca Radyo, Televizyon, Video ve Birleşik Cihazlar ile Bunların Dışında Kalan Radyo ve Televizyon Yayınlarını Almaya Yarayan Her Türlü Cihazdan Alınacak Bandrol Ücretlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar'ın Haziran ayının sonunda Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe girdiğini anımsatarak, yapılan düzenlemenin ardından akıllı telefonların %8’e yakın zam geldiğini açıkladı. (cümleyi okurken umarım arada nefes almışsınızdır, hazırlarken ben bile yoruldum)

Düzenleme sonrası dahili radyo ve televizyon yayınlarını alabilen akıllı telefonlardan alınan bandrol ücretinin %6’dan %7’ye yükseltildiğini belirten Ekşi, bu zamana kadar bandrol ücreti alınmayan, dahili alıcısı olmasa dahi internete bağlanabilen telefonlardan %6 bandrol ücretinin üretim esnasında alınmaya başlandığını açıkladı.

İnternete bağlanabilen cep telefonlarının perakende satış fiyatlarında %8’e varan zam geldiğini belirten Ekşi, "Söz konusu vergi öncesinde en düşük bin 500 lira olan akıllı bir telefonun fiyatlı bin 620 liraya yükseldi. Yeni düzenlemeyle cep telefonlarından alınan verginin yüzde 7'si TRT bandrol ücreti, yüzde 25'i ÖTV, yüzde 18'i KDV olmak üzere toplamda yüzde 50 oldu" şeklinde konuştu.

Cep telefonlarından alınan vergilerin yapılan değişiklikle daha da arttırıldığını söyleyen Ekşi, kayıt dışının vergileri daha da tetiklediğini söyleyerek "Maalesef kayıt dışı her geçen gün büyümeye devam ediyor. MOBİSAD olarak son zamanlarda yükselen vergilerin, cep telefonlarında son zamanlarda artan kaçağı daha da artırmasından endişe duyuyoruz" dedi.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0