• Anasayfa
  • Oyun
  • 88 Yaşındaki Oyun Yapımcısı Faith Ringgold ile Tanışın

88 Yaşındaki Oyun Yapımcısı ve Sanatçı Faith Ringgold'un İlham Verici Hikayesi

12
2
2
1
1
88 Yaşındaki Oyun Yapımcısı ve Sanatçı Faith Ringgold'un İlham Verici Hikayesi
Faith Ringgold, 88 yaşındaki bir sanatçı ve Quiltuduko adlı bir mobil oyunun yapımcısıdır. Google, bu azim dolu kadının ilham veren hikayesini tüm dünya ile paylaştı.

Google, bir süredir başlattığı #IMakeApps projesi ile kendi platformlarına içerik üreten ilginç insanların hikayelerini aktarıyor. Proje kapsamında dünyaya tanıttığı isimlerden birisi ise bir ressam, karışık medya heykeltıraş, performans sanatçısı, yazar, eğitimci ve aktivist olan Faith Ringgold oldu.

Metropolitan Sanat Müzesi, Boston Güzel Sanatlar Müzesi ve Solomon R. Guggenheim Müzesi de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki müzelerde ve galerilerde sergiler düzenleyen Faith Ringgold, 80'li yıllarda Japon sayı oyunu Sudoku'dan esinlenen bir sanat oyunu olan Quiltuduko'nun fikrini ortaya attı. Daha sonrasında Ringgold'un fikri mobil oyun haline getirildi ve şu anda Google Play'de yer almakta. İşte Google'ın Faith Ringgold'a sorduğu bazı sorular ve cevapları.

Neden teknolojinin dünyasına girmeye karar verdiniz?

Bilgisayarlar piyasaya sürüldüğünde kendim ve her iki kızım için birer tane aldım. Torunum henüz çok ufakken onun için de bir bilgisayar aldım. Televizyonda kaybolmalarını ve işlerini görmezden gelmelerini istemedim. Bilgisayarlar, her zaman ve her yerde bilgi edinmelerine izin verdi.

Lisansımı aldıktan sonra, sanat bilimi yerine bilgisayar bilimi alanında yüksek lisans derecesi alma olasılığını düşündüm. Bilgisayar alanı yeniydi ve ilgilenenler için fırsatlar boldu. İkilemimi açıklığa kavuşturmak için Amerika'yı terk eden bir grup sanatçıyla buluşmak üzere Avrupa'ya gittim. Bunu yapmam gerekip gerekmediğini görmek istedim. Sonunda ustalığımı sanat ve sanat eğitimi üzerine yoğunlaştırdım ve sanatı seviyorum.

Quiltuduko'nun fikrini nasıl buldunuz?

Sudoku oyununu sık oynamaktaydım ve etkilendim. Oyunları her zaman sevdim ve bulmacaları çözmek de çok eğlenceliydi. Sudoku oynadığımda sadece sayılarla değil de renk ve görüntülerin de kullanılmasının daha iyi bir fikir olacağını düşündüm. Sonrasında Afrika'daki Kuba tasarımını keşfettim. Bu tasarım renkleri ve görüntüleri Sudoku gibi tekrarlıyordu. Dünyanın her yerinde, başta Afrika olmak üzere diğer kültürlerin tasarımlarından esinlenerek seyahat ettim. Quiltuduko'yu yarattığımda sadece sayılardan ziyade 9 resim ve farklı renkler kullanıldı.

Oyun için çalışmak senin için nasıldı?

Bilgisayarlar gittikçe daha da karmaşıklaşıyor ve ayak uydurmak zorundayım. Bilgisayarlarda hala iyiydim ve oyun için çalışmaktan çok hoşlandım. Sanat sevgimi bilgisayar ve bulmaca sevgimle birleştirdim. Tasarımı ve figürleri keşfetmeyi seviyorum ve Sudoku kavramını bir sanat oyunu olarak süslemek istedim.

Mobil uygulamalar ve oyunların bir sanat dalı olduğunu düşünüyor musunuz?

Kesinlikle öyle olduğunu düşünüyorum, Quiltuduko da bir sanat oyunu. Bu oyun kendi sanatımın bir uzantısıdır. Bunlar benim özgün tasarımlarım ve özellikle oyun bittiğinde, basılabilecek, çerçevelenebilecek ve zevkli bir sanat eserine sahip olursunuz. Her şey sanat ve tasarımla ilgili. Oyun için özgün tasarımlar yarattım ama aynı zamanda Quiltuduko'nun modelinde yarattığım sanat eserlerini de kullandım.

Android ve Google Play'deki deneyiminiz nedir?

Hem Android'i hem de Google Play'i seviyorum. Bana Quiltuduko fikrini veren Sudoku'yu bu platformlarda da oynadım. Bu oyun, yetişkinlerin zihinlerini açık ve aktif tutmaları için harikadır ve aynı zamanda çocuklar ve sanat seven insanlar için de yararlıdır.

Google'ın başlattığı bu güzel proje ile ilham verici hikayeleri bizlerle buluşturuyor. Yaşıtlarının çok ilerisinde bir vizyona ve görüşlere sahip olan Faith Ringgold, başardıkları ile birçok kişiyi kendisine hayran bırakmayı başardı. Ücretsiz olan Quiltuduko uygulamasını hem Google Play hem de App Store'dan indirebilirsiniz.

Kaynak : https://www.blog.google/products/google-play/imakeapps-meet-faith-ringgold-88-year-old-artist-and-game-maker/
12
2
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
12
2
2
1
1