ABD Kongresi, Apple CEO'su Tim Cook'un E-Posta Kayıtlarını Talep Etti

7
3
2
1
0
Daha önce de hakkında benzer davalar açılan Apple'ı bu sefer ABD Kongresi soruşturmaya aldı. Google, Facebook ve Alphabet gibi firmalar hakkında tekelleşmeyi engelleme çalışmaları yürütülürken yöneticilerinin konuşma kayıtlarının talep edilmesiyle Apple da soruşturulan bu firmalar arasına katıldı.

ABD devlet yetkilileri, tekelleşme karşıtı araştırmalara yardımcı olması adına Amazon, Facebook ve Alpabet gibi firmaların yanı sıra Apple’dan da yöneticileri arasındaki görüşmelerin kaydını istedi. Antitröst Yasası adı altında geçen ve tekelleşmeyi engellemeye yönelik yapılan bu soruşturmalarda daha önce Google’ın da adı geçmişti.

Apple’ın adı geçen bu soruşturmada ABD Kongresi, Tim Cook ve diğer liderler arasındaki görüşmelerin kaydını talep ederken buna neden olarak da mağazada 3. parti Screen Time uygulamaların kaldırıldığı ve kullanıcılara Apple uygulamasının kullanılmasının dayatıldığı gösterildi.

Apple, App Store algoritmasını güncelledi:

tim cook

Apple, geçtiğimiz yıllarda da App Store algoritmalarının nasıl çalıştığı, 3. parti Screen Time uygulamaları ve App Store gelirlerinin programcılara hakkaniyetle dağıtılıp dağıtılmadığıyla alakalı olmak üzere birçok kez eleştirilerin hedefi olmuştu. Apple, bunları dikkate alarak Apple Store algoritmalarında uygulamalarının arama sonuçlarında fazla görünmesini engellemek adına bazı değişiklikler yaptığını duyurmuştu.

Müzik şeklinde bir arama yapıldığında sadece Apple Müzik seçeneğinin değil de diğer müzik oynatıcılarının da sonuçlarda daha sık çıkması buna örnek olarak gösterilebiliyor.

Bütün bunlara rağmen Apple’a benzer sebeplerden dolayı Güney Kore, Avrupa, Rusya, Federal Devlet Komisyonu ve 8 farklı ABD eyaleti tarafından da birçok dava açıldığı notlarımız arasında yer alıyor.

Kaynak : https://9to5mac.com/2019/09/13/congress-requests-apple-exec-emails-antitrust/
7
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
7
3
2
1
0