• Anasayfa
  • Yaşam
  • ABD Sağlık Bakanı'ndan Koronavirüs Aşısı Açıklaması

ABD Sağlık Bakanı: Önemli Olan Aşıyı Bulan İlk Taraf Olmak Değil

63
8
2
1
1
Bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından koronavirüs aşının tescil edilmesi gündeme bomba gibi düşmüştü. ABD Sağlık Bakanı, Rusya'dan gelen bu gelişme hakkında önemli olanın aşıyı ilk bulmak değil, aşının güvenli ve etkili olmasıdır dedi.

Bugün haber gündeminin en büyük gelişmesi hiç şüphesiz ki Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından koronavirüs aşısının tescillendiği yönündeki açıklamasıydı. Putin, aşının gerekli tüm denetimlerden geçtiğini söyledi.

Rusya tarafından gelen bu gelişme üzerine ABD Sağlık Bakanı Alex Azar açıklamalarda bulundu. Azar, "Önemli olan aşıyı bulan ilk taraf olmak değil. Önemli olan, bu aşının Amerikan ve dünya halkı için güvenilir ve etkili olması" dedi.

Rusya'da geliştirilen aşı tartışmaları

covid-19 aşı

Vladimir Putin, video konferans yoluyla gerçekleştirdiği toplantıda "Bildiğim üzere bugün sabah dünyada ilk kez yeni tip koronavirüs aşısı tescil edildi. Aşı, sağlam bağışıklık sistemini oluşturuyor ve gerekli tüm denetimlerinden geçti" demişti.

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar ise ABD'nin yılsonuna kadar on milyonlarca aşıya sahip olma yolunda ilerlediğini ve aşı adaylarının 3 deney aşamasından da geçtiğini dile getirdi. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre Rusya'nın tescil ettirdiği aşı, birinci aşama klinik deme safhasında bulunuyor. Ayrıca şu an dünya genelinde 26 aşı adayı yer alıyor.

aşı

Bilindiği gibi bir aşının geliştirilmesi oldukça uzun sürüyor ve yayın şekilde kullanılabilmesi için insanlar üzerinde test edildiği 3 aşamayı geçmesi gerekiyor. Bir aşının yaygın şekilde kullanılabilmesi için geçmesi gereken üç aşama ise şöyle:

  • Birinci aşama: Aşı adayının güvenli olup olmadığı ve olası yan etkileri az sayıdaki gönüllü, sağlıklı denek üzerinde test ediliyor.
  • İkinci aşama: Birinci aşamayı geçerek güvenliği doğrulanan aşı adayı, bu sefer 100'den fazla denek üzerinde test ediliyor.
  • Üçüncü aşama: Son aşamada ise aynı işlemler binden fazla denek üstünde gerçekleştiriliyor. Tüm bu aşamaların tamamlanması, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.
Kaynak : https://www.cnnturk.com/dunya/abdden-rusyaya-yanit-onemli-olan-asiyi-bulan-ilk-taraf-olmak-degil
63
8
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
63
8
2
1
1