• Anasayfa
  • Yaşam
  • Telif Hakkının Daha Önce Hiç Böyle Kullanıldığını Görmediniz

ABD’de Bir Polis, Protestocuların Çektiği Video YouTube’a Düşmesin Diye Enteresan Bir Yola Başvurdu

145
11
6
5
2
ABD’de Bir Polis, Protestocuların Çektiği Video YouTube’a Düşmesin Diye Enteresan Bir Yola Başvurdu
Geçtiğimiz yıl bir Walmart alışveriş merkezinde siyahi bir adamı vurma suçundan yargılanan bir polis memurunun meslektaşı, adliye önünde videosunu çeken protestocularla başa çıkmak için enteresan bir yola başvurdu.

2020 yılında bir polis memuru, Walmart mağazasında siyahi bir adamı vurmaktan yargılanmış ve suçu hâlâ kesinleşmemişti. Bugün adliyede mahkemesi görülen polis memurunun bir meslektaşı, adliye çıkışında kendisiyle konuşmak isteyen protestocuların çektiği video YouTube üzerinde yayınlanamasın diye çok ilginç bir yola başvurdu.

Polis memuru, protestocular video çekerken elindeki telefondan Taylor Swift’in Blank Space (Telif hakkı ihlali bulunan bir şarkı) şarkısını açtı. Çavuş Shelby olarak anılan polis memuru, Alameda County adliyesi önünde Anti Police-Terror Porject isimli aktivist protestoculara “İstediğinizi kaydedin, YouTube’a yükleyemeyeceksiniz” dedi.

Aksine, video viral oldu

Videoyu görüntüleyemiyorsanız buraya tıklayın.

Polis memurunun düşüncesinin ters tepmesi çok sürmedi. Video çok kısa sürede Twitter üzerinde 700.000’den fazla, YouTube’da ise 200.000’den fazla görüntüleme aldı. YouTube, bir ses dosyasının kullanım haklarına sahip olan biri dışında kullanılması durumunda o videoyu yayından kaldırabiliyor ancak bu sefer böyle bir şey yaşanmadı.

Olayın baş kahramanı polis memurunun bu tutumundan, üsleri de pek memnun kalmadı. Şerif bürosu sözcüsü Çavuş Ray Kelly, yaşanan olayla ilgili "Memur kendince uyanık olmaya çalışıyordu, bu da biraz geri tepti. Sansürlemek yerine videoyu viral hale getirdi" ifadelerini kullandı.

İlgili polis memuru görevine hâlâ devam ediyor ve polis memurunun görüntüye alınmasında yasal bir sıkıntı olmadığını da öğrenmiş bulunuyor.

145
11
6
5
2
Emoji İle Tepki Ver
145
11
6
5
2