• Anasayfa
  • İnternet
  • Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: 1 Ocak’tan İtibaren ‘Adli Google’ Hayata Geçirilecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: 1 Ocak’tan İtibaren ‘Adli Google’ Hayata Geçirilecek

0
0
0
0
0
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: 1 Ocak’tan İtibaren ‘Adli Google’ Hayata Geçirilecek
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ‘Adli Google’ olarak tarif ettiği Adli Veri Bankası ile önleyici hukuk bakımından önemli veriler elde edileceğini duyurdu.

1 Ocak 2017’den itibaren Adli Veri Bankası (Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın söylemiyle ‘Adli Google') adında yeni bir uygulamaya geçilecek. Önleyici hukuk anlamında çok önemli verilerin elde edileceğini söyleyen Bakan Bozdağ, cinayet işlenme nedenleri dahil Türkiye’nin suç haritasının çıkarılacağını belirtti. Sistemi ‘Adli Google’ olarak adlandıran Bozdağ, şu açıklamalarda bulundu:

Trafik cinayetleri

Yargıtay Başkanı’na sordum; verdiği bilgiye göre, en fazla ölüm gerekçesi trafik tartışmalarıdır. “Kırmızı ışıkta geçtin”, “Selektör yaptın”, “Yanımdaki kadına laf attın” gibi gerekçelerle tartışmalar yaşanıyor. Trafikle ilgili tartışmalardan dolayı cinayet işleniyor. Adli suçlarda en fazla cinayet sebebi trafik tartışmalarıdır.

Veri bankası

Adli Veri Bankası kuruyoruz. 1 Ocak’tan sonra suçların gerekçeleri de orada yer alacak. Büyük bir veri bankası olacak; önleyici hukuk bakımından da veri olacak. İlgililer, suçun yoğunlaştığı alanı görebilecekler. “Adli Google” diyelim buna. Vatandaş ya da gazeteci, akademisyen, bir çalışma yapmak istediği zaman aklına gelecek her sorunun yanıtını orada bulabilecek.

Komisyon kuruldu

Diyelim ki en çok cinayet hangi gün işleniyor, nüfusa göre; hangi ilde, hangi ilçede, hangi mahalle, hangi sokakta, gece mi kış mı, yaz mı gündüz mü... Maktulün cinsiyeti dahil, eğitim durumları, meslekleri yer alacak. İnsanlar en fazla hangi yaş aralığında cinayet işliyor, bilinecek. Bu veriler çıkınca hem Adalet Bakanlığı hem de diğer bakanlıklar, akademisyenler pek çok kişi bunlar üzerinde çalışabilecek. Bunun için yasal düzenlemeye ihtiyaç yok. Bir komisyon kurduk, bütün illeri tarattık, her detayı inceledik. Son halini sunacaklar, yıl sonuna kadar tamamlanacak.

Personeller eğitiliyor

Çocuklara, kadınlara yönelik şiddet haritası da çıkıyor. Tahminlere dayalı değil, kesin-somut veriler üzerinden çıkarılacak. Bu verileri sisteme girecek personelle ilgili eğitim çalışması yapıyoruz. Adli İstatistik Genel Müdürlüğü, verilerin doğru girilip girilmediğini kontrol edecek.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0