• Anasayfa
  • Adobe
  • Adobe'tan Yazılımcılara Yeni Editör: Brackets

Adobe'tan Yazılımcılara Yeni Editör: Brackets

0
0
0
0
0
Adobe'tan Yazılımcılara Yeni Editör: Brackets
Photoshop ve Flash gibi büyük programların geliştiricisi Adobe "Brackets" adlı kod editörünü yayınladı.
Türk insanının genellikle Photoshop ile tanıdığı Adobe, Dreamweaver'dan sonra yeni bir kod editörü çıkardı. Aslında Adobe çıkardı demek pek de doğru değil, çünkü bu proje yakalşık olarak 3 yıldır Github'ta bulunuyor. Brackets adlı bu bu projeye Adobe çalışanları dahil olmak üzere Github'tan 256 kişi destek olmuş. Tahmin edileceği üzere Brackets adlı bu proje açık kaynak kodlu olarak geliştirilmiş. Proje'nin açık kaynak olmasından dolayı Javascript dilinde uzmanlaşmış bir durumdaysanız bu kod editörünü kendinize göre şekillendirebilirsiniz. 

Brackets projesi Back-End'ten ziyade daha çok Front-End developer'ları hedefliyor. Arayüz itibari ile en sevilen kod editörlerinden biri olan Sublime Text'e benziyor. Kaldı ki Sublime Text'in bu kadar sevilmesinin en önemli nedenlerinden birisi de editörün oldukça sade olması. Brackets'ın tasarımındaysa bu sadelik fazlasıyla göz önünde bulundurulmuş. Daha öncesinden de belirttiğimiz gibi Brackets daha çok Front-End yani arayüz geliştiricilerini hedef almış durumda. Programda default olarak HTML, CSS ve Javascript syntax'larını ve fonksiyonlarını destekliyor. Ancak programa ekleyeceğiniz eklentiler sayesinde Laravel'ın Blade Template Engine'ine kadar pek çok farklı syntax'a sahip olabilirsiniz. Üstelik daha öncesinden de belirttiğimiz gibi uygulamanın açık kaynaklı olması ve bir API sisteminin yer alması, programa eklenti geliştirme işlemini daha kolay bir hale getiriyor. Şuan için herkese açık sürümü yeni çıkan Brackets'ın önümüzde ki yıllarda pek çok faydalı eklentisinin olacağını gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.


Ek olarak belirtmekte fayda var; Brackets'ta PSD dosyalarını tanıyan PSD Lens sistemi yer alacak. Bu sistem şuan için beta aşamasında ve eğer buradaki adresten beta başvurusunda bulunursanız, size davetiye yolu ile eklenti gönderiliyor. Bu eklenti sayesinde arayüz geliştiricilerinin işi gerçekten çok daha kolay bir hale gelecek. Zira ekstra olarak Photoshop'tan PSD'yi açıp burada ki dosyaları aktarmakla uğramadan herşeyi direkt olarak Brackets üzerinden gerçekleştirebilecekler. Ayrıca bu konuda Adobe'u eleştirmek gerekiyor. Brackets'ın resmi sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan görellerde PSD'nin açık olduğu bir görsel yer alıyor. Bu da insanlarda ister istemez su sistemin programda yer aldığı izleniminin uyanmasına neden oluyor. Ancak daha öncesinden de belirttiğimiz gibi bu sistem şuanlık beta aşamasında. 

Brackets'ı indirmek için : https://github.com/adobe/brackets/releases/tag/release-1.0
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0