Afrika'nın İlk Akıllı Telefon Fabrikası 'Mara' Açıldı

43
10
3
2
1
Afrika kıtasının ilk akıllı telefon fabrikası, Ruanda'da faaliyete geçti. "Mara" isimli bir fabrikada üretilecek olan akıllı telefonlar hem Ruanda hem de diğer Afrika ülkelerindeki insanların hizmetine sunulacak.

Akıllı telefonlar, bugün pek çoğumuzun elinde olan ve varlığına çok da şaşırılmayacak ürünler. Ancak bu durum, dünya genelinde geçerli değil. Bazı ülkelerde akıllı telefonların yaygınlıkları bir yana, bulmak bile mümkün olmuyor. Bu ülkelerden bir tanesi de Afrika kıtasında bulunan Ruanda. Ruanda bugün, bölge halkının sadece yüzde 52.1'ine internet erişimi verebiliyor.

Ülke, ekonomik koşullar nedeniyle akıllı telefonlara neredeyse erişemiyor. Akıllı telefon satın alabilecek güçte olan kişiler, genel olarak ülkenin zengin kesimi. Ancak bundan sonra Ruanda, kendi akıllı telefon markasına sahip olacak. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, ülke halkının teknolojiye daha ekonomik olarak erişebilmeleri için Afrika'nın ilk akıllı telefon fabrikasını kurduklarını duyurdu.

Telefon kullanan bir kadın

Ruanda'da kurulan akıllı telefon fabrikasının ismi "Mara". Mara markası bünyesinde üretilecek akıllı telefonlar, Android işletim sistemine sahip olacak. Fabrika dün itibarıyla seri üretime başlamış durumda. Fabrika bünyesinde 200 çalışan var ve üretilecek olan akıllı telefonların fiyatı, 129 dolar ila 189 dolar arasında değişecek.

Akıllı telefonların artık bir lüks değil, genel bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Kagame, üretilecek telefonların yüksek teknolojik özelliklere sahip olacağını ve bölge halkının bu telefonları, iki yıla varan taksitle alabileceğini söyledi. Kagame, akıllı telefonların teknolojiye olan erişimi kolaylaştıracağını ifade etti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir diğer isimse Mara'nın üst düzey yöneticilerinden Ashish Thakkar'dı. Thakkar, Afrika'nın en büyük rüyalarından birinin Mara ile gerçekleştiğini söyleyerek, üretecekleri akıllı telefonların diğer Afrika ülkelerine de ihraç edileceğini açıkladı. Thakkar'ın en dikkat çekici çıkışı ise telefonların üretim süreciyle ilgiliydi. Thakkar, akıllı telefonların montajının değil, tüm üretiminin bu fabrika bünyesinde yapılacağını söyledi.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2019/teknoloji/afrikanin-ilk-akilli-telefon-fabrikasi-kuruldu-5376448/
43
10
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
43
10
3
2
1