• Anasayfa
  • Yaşam
  • Akıllı Telefonunu 1 Yıl Bırakan Kişiye 100.000 Dolar Ödül

Akıllı Telefonuna Bir Yıl Veda Eden Bir Kişi, 100.000 Dolar Ödül Alacak

209
48
41
16
15
Akıllı telefonlar şüphesiz ki hayatımızın eksilmeyen bir parçası oldular. Peki siz 100.000 dolar karşılığında bir yıl boyunca telefonunuzu bırakmayı kabul eder miydiniz? Bu yarışmaya seçilen bir kadın, tam sekiz aydır akıllı telefonunu kullanmıyor.

Akıllı telefonlar insanlar üzerinde oldukça fazla bağımlılık etkisi yaratabiliyor. Öyle ki artık telefonun elimizden düşmediği bir günü yaşayamaz olduk. Peki her şeyin dijitalleştiği bir dünyada bir kişi size 100.000 dolar karşılığında bir yıl telefon kullanma dese ne yapardınız?

Bir Coca-Cola şirketi olan Vitaminwater, Aralık ayında yeni bir yarışma başlattı. Bu yarışmaya göre eğer bir yıl boyunca akıllı telefonunuzu kullanmadan yaşayabilirseniz 100.000 dolar kazanacaksınız. Tabii ödülü duyanlar yarışmaya koşturdu ve başvurularını yaptı.

telefonsuz bir yıl

Yarışmaya seçilen isim, oldukça fazla insanın yaptığı başvuru arasından en öne çıkanı olmalıydı. Instagram ve Twitter üzerinden yapılan 100.000’den fazla başvuruyu değerlendiren şirket, başvuranların yarışmaya nasıl bir anlam verdiklerine göre seçim yaptı. Şirketin seçtiği isim Elana Mugdan oldu.

Otuz yaşındaki Elana Mugdan yarışmaya televizyonlarda gördüğümüz satıcılar gibi bir video çekerek başvurmuş. Vitaminwater’ın marka menajeri Natalia Suarez, başvuruyu yapan Elena hakkında ‘Orijinalliği ve yaratıcılığı sayesinde yarışmamıza katılmak için ön plana çıktı.’ sözlerini kullandı. Elena’nın başvuru videosunu attığı tweetten izleyebilirsiniz:

Mugdan, elindeki iPhone 5S’i Vitaminwater tarafından verilen kapaklı bir telefonla değiştiriyor. Önümüzdeki yıl boyunca hiçbir tableti ve bilgisayarı kullanamayacak, hatta arkadaşlarının ya da herhangi birinin cihazlarına da el süremeyecek. Ancak laptopların kullanımı ve Google Home ve Amazon Echo gibi cihazların kullanımı serbest, ortadan yalnızca akıllı telefon kalktı.

Mugdan yarışmaya gireli neredeyse sekiz ay oldu ve hala telefonu eline almış değil. Kendisinin yaptığı açıklama ‘Akıllı telefonlardan uzaklaşmak özgürleştirici bir deneyim oldu. Gözlerimi açmamı sağladı ve sağlığıma zarar veren birkaç alışkanlığımı da fark etmemi sağladı.’ şeklinde oldu.

Böylesine bir program sanırız ki ödülsüz olsa kimse telefonunu elinden düşürmek için gayret göstermez. Belki ileride maksimum ‘#telefonsuzbirgün’ etiketiyle yeni ‘challenge’lar ortaya çıkar ve insanlar biraz da olsun sosyal yeteneklerini sergilerler. Dijital dünya gerçekten akıl almaz derecede faydalı olsa da her şeyin bir yan etkisi olduğunu unutmamamız gerekiyor. Telefonu elimizden düşürmek ne zamandır ödüle değer bir şey oldu?

Kaynak : https://www.abc15.com/national/if-this-woman-stays-off-her-smartphone-for-an-entire-year-shell-win-100-000
209
48
41
16
15
Emoji İle Tepki Ver
209
48
41
16
15