• Anasayfa
  • İnternet
  • Alanya’da Yakılan Karşı Ateş , Starlink Saldırısı Zannedildi

Hayır, Elon Musk Starlink'le Ormanlarımıza Saldırmadı: Alanya'daki Şerit Alevler Aslında Bir 'Karşı Ateş' Uygulamasıydı

51
27
9
6
5
Alanya’da görülen şerit şeklindeki karşı ateş uygulaması, sosyal medyada Starlink tarafından yapılan bir lazer saldırısı zannedildi. Fakat pek çok uzman da bu yangının karşı ateş uygulaması olduğunu doğruladı.

Geçtiğimiz günlerde Alanya Güzelbahçe’de şerit şekilde çıkan yangını görenler, bunun bir saldırı olduğunu düşündü. Sosyal medyada pek çok kullanıcı bu yangının, Elon Musk’ın kurduğu SpaceX firmasının düşük bütçeli internet hizmeti olan Starlink’in uyduları tarafından yapılan bir lazer saldırısı olduğunu savundu.

Bu şüphelere sebep olan şey ise görüntülerdeki yangınların belirli bir hattı takip ederek düzenli bir şekilde ilerlemesi oldu. Özellikle sosyal medyada sıkça konuşulan Starlink komplo teorilerinin üzerine bu görüntüleri gören kullanıcılar, Elon Musk’ın ormanlarımıza saldırdığını düşündü.

Görüntülerdeki yangın aslında karşı ateş uygulaması:

Videoda görülen ve hakkında onlarca komplo teorisi üretilen yangın aslında kasıtlı olarak yapılıyor. "Karşı ateş uygulaması" adı verilen bu yangınlar, daha büyük yangınların ilerlemesini engellemek için uzmanlar tarafından planlanarak başlatılıyor. Bu işlem “yangına yangınla” müdahale etmek olarak biliniyor. Karşı ateşin pek çok büyük yangının ilerlemesinde etkili oluğu daha önce defalarca kez kanıtlandı.

Teyit.org tarafından verilen bilgilere göre karşı ateş, büyük ve hızlı ilerleyen yangınların ilerleyişi durdurmak ya da yavaşlatmak amacıyla başlatılan ve yanıcı maddeler kullanılarak yapılan bir çalışma. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olan Doğanay Tolunay’da görüntülerdeki yangının karşı ateş uygulaması olduğunu doğruladı.

Bilinçsiz karşı ateş, yangını kötüleştirir:

Prof. Dr. Ertuğrul Bilgili’nin yazdığı “Kontrollü ve Amaçlı Yakma” isimli kitapçıkta da karşı ateş uygulamasının farklı türleri ve bu uygulama hakkındaki detayları görmek mümkün. Bilgili, karşı ateş işleminin rüzgâra paralel olarak oluşturulan bir kontrol hattında yapılması gerektiğini belirtiyor.

Uluslararası Yangın Önleme ve Söndürme Birliği, İngilizcede “backfire” olarak bilinen bu tekniğin uzman kişiler tarafından dikkatli bir şekilde yapılması gerektiğini vurguluyor. Eğer bu uygulama bilinçsiz bir şekilde yapılırsa, yangını durdurmak yerine daha da şiddetlendirebilir.

Kaynak : https://teyit.org/analiz-goruntulerin-alanya-guzelbahcedeki-kasitli-olarak-cikartilan-orman-yanginini-gosterdigi-iddiasi
51
27
9
6
5
Emoji İle Tepki Ver
51
27
9
6
5