• Anasayfa
  • Sektörel
  • Ali Koç: Altay Tankının Projesi İçin 1 Milyar Dolar Harcandı

Ali Koç: Altay Tankının Projesi İçin 1 Milyar Dolar Harcandı

1
0
0
0
0
Koç Holding Başkanvekili Ali Koç, Altay tankının prototip üretimi için yaklaşık 1 milyar dolarlık bir harcamanın yapıldığını söyledi.

Altay tankıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Koç Holding Başkanvekili Ali Koç, tankın üretimi için 1 milyar dolar civarında bir harcama yapıldığını ve Otokar’ın seri üretim ihalesini kazanmasıyla birlikte 5 yıl içerisinde 250 tankın teslim edileceğini söyledi. Koç, şirket olarak milli muharebe tankımız Altay’ın seri üretimiyle ilgili görev almaya hazır olduklarını belirtti.

Türkiye’nin gücünü küresel boyutlarda güçlendirip tehditlere karşı kendisini savunabilmesi için inovasyon ve teknolojik yanını geliştirmeye devam etmesi gerektiğini söyleyen Koç, ülke potansiyeline olan inançları çerçevesinde Ar-Ge ve inovasyon kabiliyetlerini artıran yatırımlarına devam edeceklerini ifade etti.

Otokar’ın ana üreticisi olduğu Altay’ın seri üretilmesi konusunda üzerilerinde büyük bir sorumluluk hissettiklerini söyleyen Koç, Otokar’la 29 yıldır savunma sanayinin gelişmesine ivme kazandıracak ortak projelere imza attıklarından bahsetti. "30 bine yakın askeri aracımız bugün başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere 30'a yakın dost ve müttefik ülkenin ordusunda ve Birleşmiş Milletler görev birimlerinde dünyanın çeşitli bölgelerinde hizmet veriyor" diyen Koç, sözlerini şu şekilde tamamladı: "Görevlendirildiğimiz takdirde üzerimize düşen tüm yükümlülükleri yerine getirmeye hazırız. Ülkemiz savunma sanayisinin ihtiyaçlarını karşılamanın da ötesinde Altay'ın ihracatını gerçekleştirebilecek seviyelere getirmeyi hedefliyoruz. Dost ve müttefik ülkelerin Altay'a gösterdikleri ilginin uzun vadede ülkemizin savunma sanayi ihracatına da olumlu katkı sağlayacağına inanıyorum."

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0