• Anasayfa
  • Sektörel
  • Alibaba ve Aliexpress’in Kurucusu Jack Ma, Görevini Bıraktı

Alibaba ve Aliexpress’in Kurucusu Jack Ma, Görevini Bıraktı

42
19
6
4
3
Alibaba Group Başkanı Jack Ma, başkanlık görevinden bugün emekliye ayrılıyor. Jack Ma, emekli olurken Alibaba Group’un başkanlık koltuğuna Daniel Zhang oturacak. Şirket tarafından Jack Ma’ya, 80 bin kişilik Hangzhou Olimpiyat Spor Merkezi’nde veda partisi düzenlenecek.

Alibaba Group’un başkanı Jack Ma, geçtiğimiz yıl, 2019’da emekli olacağını açıklamıştı. Jack Ma, yaptığı açıklamada ayrılışının kademeli olacağını açıklamıştı. Jack Ma, açıklamasının ardından bugün Alibaba Group Başkanlığı’dan emekli oluyor. Jack Ma’nın yerine şirketin CEO’su Daniel Zhang geçecek. 

Başkanlıktan emekli olan Ma, şirketin gelecek yıl yapılacak olan genel kurul toplantısına kadar yönetim kurulunda görev almaya devam edecek. Jack Ma, başkanlıktan emekli olmuş olmasına rağmen Alibaba Partnership’teki ömür boyu ortaklığı devam edecek. 

aliexpress

Jack Ma, 2013’e kadar Alibaba Group’un hem başkanı hem de CEO’su olarak görev aldı. 2013 yılında CEO görevinden ayrılan Ma, şirketin başkanlığı görevine devam etti. 2013’te Ma’dan boşalan CEO koltuğuna ilk olarak Jonathan Lu oturdu. 2015’te şimdi şirket başkanı olan Daniel Zhang şirket CEO’su oldu. 

Jack Ma, Çin’deki Öğretmenler Günü’nde görevinden emekli oluyor. Eski bir İngilizce öğretmeni olan Ma’nın lakabının da “Öğretmen Ma” olduğunu düşünürsek Öğretmen Günü’nde emekli olması bilinçli bir tercih olarak görünüyor. 

Kaynak : https://techcrunch.com/2019/09/09/jack-ma-officially-retires-as-alibabas-chairman/
42
19
6
4
3
Emoji İle Tepki Ver
42
19
6
4
3