Dizüstü Bilgisayarların Gücüne Güç Katacak Set: Alienware Area-51m GPU Yükseltme Seti

14
8
1
1
0
Dizüstü bilgisayarlar, kullanım ve taşınma kolaylığıyla hayatlarımızda önemli bir yer edinmeyi başardı. Fakat ne kadar üst düzey bir dizüstü bilgisayara sahip olursanız olun PC'lere göre eksik kaldığınız bir konu var: performans.

Dizüstü bilgisayarların hayatlarımıza girmesiyle bize kattığı en önemli kolaylık bilgisayarlarımızı yanımızda taşıyabilmemiz oldu. Fakat bu kolaylık için ödememiz gereken bir bedel vardı: performans. Dizüstü bilgisayarların, PC'lere göre en büyük dezavantajı performans konusu. Her ne kadar güçlü dizüstü bilgisayarlar olsa bile aldığınız zaman en fazla RAM ve depolama alanlarını yükseltebiliyorsunuz. Ekran kartlarını değiştirmek ise normal şartlar altında pek de mümkün değil. 

Alienware ise bu sorunun farkındaydı ve sorunu çözmek için çalışmalar yapıyordu. Alienware Area-51m GPU yükseltme seti ile birlikte dizüstü bilgisayarlarda yer alan bu performans sorununu çözmeyi hedefliyorlar. Eğer bu özellik yaygınlaşmaya ve sıklıkla kullanılmaya başlanırsa bir akım haline gelebilir ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan performans sorununa bir çözüm bulunmuş olur. 

Alienware Area-51m Yükseltme Kitleri'nin özellikleri:

Area-51m Yükseltme Kiti

Aslında anlatılandan çok daha az etkileyici olduğu söylenebilir. Fakat bu durum şu an için geçerli çünkü Alienware Area-51m setleri sadece Dell'in Alienware Area 51-m modeli için kullanılabiliyor. Ayrıca şu anda iki adet GPU yükseltme kiti seçeneği bulunuyor. NVIDIA RTX 2070 veya RTX 2080 seçeneklerinden birini tercih etmeniz gerekiyor. Yani aslında şu anda en düşük yapılandırmayı tercih eden kullanıcılar için bir yükseltme seçeneği sunuyor.

Yine de dizüstü bilgisayarların GPU'larını güçlendirme fikri hemen her dizüstü bilgisayar kullanıcısının dikkatini çekmeyi başarabilecek bir fikir olarak karşımıza çıkıyor. Bu olay ise Alienware Area-51m'in Grafik Form Faktörü sayesinde mümkün olabiliyor. Ancak bu özellik her Dell marka dizüstü bilgisayarda bulunmuyor. Bu özelliğe sahip olmayan ürünler, yükseltmeden de faydalanamıyorlar. Bu nedenle Area-51m, dizüstü bilgisayarları birbirinden ayıracak yeni bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

GPU Yükseltme Setleri sadece RTX ekran kartlaryla birlikte gelmiyor. Cryo-Tech 2.0 Termal Modülü ile kurulumun üreteceği sıvıyı soğutuyor, GPU'nun ihtiyacı olan gücü karşılamak için daha güçlü bir adaptörle kutusundan çıkıyor. Kitlerin fiyatları ise RTX 2070 için 1,038,99 $ ve RTX 2080 için 1,638,99 $ olarak belirlenmiş durumda. Ücretlerin çok yüksek olduğunun farkında olan Dell fiyatları sırasıyla 699,99 $ ve 999,99 $ olacak şekilde kısa bir süreliğine düşürdü. Ayrıca bütün kullanıcıların dizüstü bilgisayarlarını kendilerinin açıp yerleştirmesinden hoşlanmayacağını bildikleri için ürünleri satın alan kullanıcılara bir teknisyen gönderilerek montaj işlemi de tamamlanıyor.

Kaynak : https://www.slashgear.com/alienware-area-51m-gpu-upgrade-kit-fulfills-a-long-time-dream-08599029/
14
8
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
14
8
1
1
0