• Anasayfa
  • Amazon
  • Amazon, Alibaba Üzerinden Çin Pazarına Geri Dönüyor

Amazon, Alibaba Üzerinden Çin Pazarına Geri Dönüyor

1
0
0
0
0
Ticaret konusunda dünyanın en büyük pazarlarında biri olan Çin'i gözüne kestiren Amazon, önceki denemesinde başarısız olmuştu. Tekrar Çin pazarına girmek isteyen Amazon, bunu en büyük rakiplerinden biri olan Alibaba üzerinden yapacak.
E-ticaret devi Amazon, Çin pazarından küçük esnaf misali tutunmaya çalışıyor.

Dün, Çin kaynaklı haberlere göre Amazon, en büyük rakiplerinden Alibaba Group Holdings'e ait olan, şimdiden Nike, Apple, P&G gibi çoğu önemli firmanın Çin pazarına rahatlıkla ürünlerini ulaştırmalarını sağlayan Tmall adlı platformda kendi mağazasını oluşturdu.

Amazon, Alibaba'nın sitesinde oluşturduğu bu mağaza hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Hatta Amazon Çin sözcüsü bile yöneltilen sorulara cevap vermedi. 

Amazon, Çin pazarına açılmayı daha önce de Amazon.cn ile denemişti. Ancak, Çin pazarının en önemli marketlerine sahip olan, yani bir nevi Çin pazarını elinde bulunduran Alibaba ve JD.com'a karşı duramadı. Öyle ki Amazon, o dönem Çin'e yaptığı yatırımla bir yılda neredeyse 600 milyon dolara yakın zarar etmişti.

Ancak geçen sene tekrardan atağa kalkan Amazon iki önemli anlaşma ile Çin pazarına tekrar girmek için ilk adımını atmıştı.Amazon, Çin pazarında Alibaba'nın kontrolü altında olan Tmall üzerinden, Alibaba'ya kafa tutmaya çalışıyor. Ancak şuan için Çinlilere yemek, ayakkabı, oyun vb. ürünler satmayı hedefleyen Amazon için işler fena sayılmaz. Her iki siteye girip kontrol ettiğinizde de, gerek Amazon olsun gerek Alibaba olsun hemen hemen aynı geniş yelpazede ürün barındırmakta. Ancak güçlü gözüken, ağır basan taraf Alibaba. En azından Çin pazarı için.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0