Amazon’a Rekor Zarar ve Grev Şoku

0
0
0
0
0
Dünyanın en büyük online alışveriş merkezlerinden olan Amazon, 3. çeyrek finansal raporunu açıkladı. Geçen yılın 3. çeyreğinde 41 milyon dolar zarar açıklayan şirket, bu yıl 437 milyon dolarlık zarara uğradı. Bunun en büyük sebebi ise Fire Phone olarak görülüyor.
Dünyanın en büyük online alışveriş merkezlerinden olan Amazon, 3. çeyrek finansal raporunu açıkladı. Geçen yılın 3. çeyreğinde 41 milyon dolar zarar açıklayan şirket, bu yıl 437 milyon dolarlık zarara uğradı. Bunun en büyük sebebi ise Fire Phone olarak görülüyor.
 
Fire Phone satışlarının iyi gitmediği önceden beri biliniyordu. Dağıtıcılardan geri dönen 170 milyon dolar civarındaki Fire Phone’lar da eklendiğinde, bu rakamların çıkması pek de şaşırtıcı olmuyor. Buna rağmen geçtiğimiz günlerde Twitch’i yüksek bir rakam ödeyerek satın aldığını düşünürsek, Amazon’un pek sarsıldığını söyleyemeyiz.
 

 Amazon çalışanları, kötü koşullar yüzünden greve gidiyor

Biz Apple, Google, Facebook, Amazon gibi dev teknoloji firmalarını, dışarıdan baktığımızda mükemmel şartlarda çalışılan bir yer olarak görürüz. Fakat Amazon’da durum hiçte göründüğü gibi değil.
 
Amazon’un tedarik zincirini oluşturan depo çalışanları, sendika yoluyla maaşlarının artırılmasını istedi. Bu isteğe Amazon’dan olumsuz yanıt geldi. Amazon’a göre depo ve tedarikçi çalışanlarının son derece uygun maaş aldıklarını, dolayısıyla şirketteki diğer pozisyonlarda çalışanlar gibi yüksek maaş vermenin mümkün olmayacağı açıklandı.
 
Bu gelişmeler üzerine 9 bin Amazon Almanya çalışanı greve hazırlanıyor. Grev süresince Amazon’un gönderim sisteminin çökmesi bekleniyor. (Amazon’un hızlı gönderim sistemi, dev depo çalışanları sayesinde işliyor) Eğer ABD’deki çalışanlarla da anlaşma sağlanırsa, greve çıkacak olan kişisi sayısı 14 bine yükselebilir. Amazon, işçilerin isteklerine karşılık vermeyerek “Dimyat’a pirince giderken, evdeki bulgurdan olabilir” (reklama milyonlarca dolar harcarken iyi, seni ayakta tutan işçilerinin maaşına gelince ouvv. Umarım işçi kardeşlerim istediklerini elde ederler)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0