• Anasayfa
  • Mobil
  • Android'e Apple'daki Sağlık Kayıtları Özelliği Geliyor

Android'e Apple Kullanıcılarının Kullandığı Bir Özellik Ekleniyor

23
9
8
5
3
Google, Android platformunda Apple Sağlık Kayıtları’na benzer olan ve CommonHealth adı verilen bir sağlık kaydı hizmeti başlatmayı planlıyor. Bu hizmet ile birlikte sağlık kayıtlarının depolanması ve kaydedilen verilerin araştırmaların geliştirilmesinde kullanılması hedefliyor.

Google, Android'de akıllı telefon kullanıcılarının sağlık kayıtlarına erişimini ve paylaşılabilirliğini arttırmak ve sağlık verilerinin depolanmasını sağlamak için “Apple Sağlık Kayıtları”na eşdeğer, açık kaynaklı bir sistem başlatmayı planlıyor.

Bu kapsamda güçlerini birleştirecek olan UC San Francisco (UCSF), araştırma şirketi Sage Bionetworks ve diğer birkaç ortak, Android için tasarlanmış bir hizmet üzerinde çalışıyorlar. Bu hizmet ile birlikte hem sağlık hem de ekonomik alanda gelişim hedefleniyor.

Apple Sağlık Kayıtları

CommonHealth olarak adlandırılan hizmet, ilk olarak deneme olarak Ocak 2020’de kullanıma sunulacak. Sağlık kayıtlarının kolayca paylaşılmasını hedefleyen bu hizmeti CommonHealth Ürün Lideri JP Pollak, şu ifadelerle açıkladı: "Apple, hastalara sağlık bilgilerine erişimlerini sağlayarak gerçek liderliği gösterdi ve sektörü ileriye taşıdı. Şimdiyse CommonHealth, sağlık kayıtlarına kolay bir şekilde elektronik erişimden yararlanabilecek kişi sayısını önemli ölçüde artırıyor." 

Bu hizmet, sağlık alanında tasarrufu da amaçlıyor:

Android CommonHealth

Eksik sağlık kayıtları, sağlık hizmeti sektöründe hastaların ihtiyaç duymadığı tedaviler ve testler için gereksiz zaman ve para kaybına da yol açıyor. Bu, ABD’nin yıllık 200 milyar dolar harcadığı bir sorun. ABD’deki kişilerin% 81’inin akıllı telefon sahibi olduğu göz önüne alındığında daha geniş bir hasta verisi havuzu, tedavilerde daha detaylı ve temkinli yaklaşmaya da olanak sağlayabilir.

Güvenlik zafiyetine taviz vermek istemeyen CommonHealth ortakları, hasta mahremiyetini sağlamak ve güveni arttırmak için CommonHealth'e bağlanan tüm uygulamaları ve ortakları inceleyecek ve onaylayacak sağlam bir yönetim modelini de uyguluyor.

Ayrıca CommonHealth aracılığıyla toplanan kişisel sağlık verilerinin, dijital terapiler ve teşhis, biyomedikal araştırma ve hasta bakımını geliştirmek amacıyla kullanılabileceği de söyleniyor.

Kaynak : https://www.businessinsider.com/android-commonhealth-allows-users-to-access-health-records-2019-9
23
9
8
5
3
Emoji İle Tepki Ver
23
9
8
5
3