• Anasayfa
  • Mobil
  • Telefonu Kullanırken Size Vakit Kazandıracak 6 Android Kısayolu

Telefonu Kullanırken Size Vakit Kazandıracak 6 Android Kısayolu

1
1
0
0
0
Android işletim sistemi, tek elle kullanım için ya da bir işi daha çabuk halledebilmeniz için kısayollar ile donatılmış. Bu kısayollardan en çok kullanılan 6 tanesini öğrenerek siz de kullanıcı deneyiminizi arttırın.

Android arayüzü ve uygulamaları, bazı kısayollar aracılığıyla belirli işleri daha hızlı yapmanıza olanak sağlıyor. Bu olanaklardan bazıları ile normalde 4-5 dokunuşta yapacağınız işlemi tek hareketle bitirebilmeniz mümkün.

Kullandığımız Android sistemi şüphesiz geliştirmelere açık ve esnek. Bunun sayesinde bir çok farklı özellik ve kısayol bize üreticiler tarafından ya da direk Google tarafından sağlanıyor.

Lafı fazla uzatmadan kısayolları anlatmaya başlayalım:

1. Bildirim ekranından uygulama ayarlarına ulaşmak

Bir uygulamadan bildirim aldığınızda bildirim anında yukarıdan sürükleyerek açtığınız bildirim paneline yerleşir. Eğer bu uygulamanın bildirimiyle ilgili ayarları düzenlemek istiyorsanız ayarlara gidip uygulamayı bulmakla zaman kaybetmenize gerek yok. Bildirim panelindeki bildirime basılı tutup “i” simgesine tıklayarak bildirim ayarlarına, ayar simgesine tıklayarak da uygulamanın bilgilerine gidebilirsiniz.

2. İki parmak kaydırarak hızlı ayarları açmak

Android sisteminin bildirim panelinde ayarlara ulaşmak için iki kez aşağıya kaydırmanız gerekli. Bu hem bize fazladan iş, hem de zaman kaybı demek. Neyseki iki parmağınızla birden tutup aşağıya kaydırarak kolay yoldan hızlı ayarlara ulaşabilirsiniz.

3. Güvenli Mod’u açmak

Android işletim sisteminde güvenli mod demek, Play Store ya da başka kaynaklardan edinerek yüklediğiniz tüm uygulamalar sanki yokmuş gibi telefonu açmanızı sağlar. Bu sayede herhangi bir uygulamada sorun varsa bunu anlayıp o uygulamayı rahatça kaldırabilirsiniz.
Telefonunuzu güvenli modda yeniden başlatmak için yapmanız gerekenler güç tuşuna basılı tutup kapatma ekranı geldikten sonra kapat seçeneğine basılı tutmanız.

4. Ana Ekran’dan uygulama kaldırmak

Ana ekrandaki kaldırmak istediğiniz uygulama simgesini “Kaldır” üzerine sürükleyip bıraktığınızda bir diyalog penceresi çıkarak kaldırmak isteyip istemediğinizi sorar. Onay verdikten sonra uygulamanız ayarlara girmeye gerek kalmadan kaldırılmış olacaktır. Unutmadan söylemekte fayda var, bu kısayol telefonun modeline ve Android sürümüne göre değişiklik gösterebilir veya hiç bulunmayabilir.

5. Google Haritalar’da tek elle yakınlaştırmak

Google Haritalar kullanırken genelde yolda oluruz ve diğer elimiz de dolu olur. Bir de 5.5 inç ya da daha büyük bir telefonumuz varsa tek elle kullanmak işkenceye dönüşebilir. Bunun için bu kısayol sayesinde tek elle yakınlaştırmak çok daha kolay. İstediğiniz yere iki parmakla yakınlaşmak yerine tek parmağınızla çift dokunmak yakınlaştırma işlemini yapacaktır.

6. Kendi kısayollarınızı oluşturmak

Eğer bu kısayollar sizin işinize yaramadıysa ya da biraz daha fazlasını istiyorsanız, aşağıdaki All in One Gestures uygulaması ile kendinize yeni kısayollar oluşturup kullanabilirsiniz. Uygulamanın kullanımı oldukça basit, kısayolu belirleyip ne yapmak istediğinizi seçin ve olsun.

Kaynak : https://www.androidpit.com/gestures-to-improve-android-user-experience
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0