Android 9.0 P Hakkında Şu Ana Kadar Tüm Bilinenler

48
7
7
3
2
Yeni hareketlerden batarya ömrüne kadar, Android P hakkında bilmeniz gereken her şey.

Geçen yılki Oreo sürümünün ardından 2018, Android P'nin yılı olacak gibi görünüyor. Google'ın yeni yazılımının piyasaya çıkmasına hala zaman var ancak Android P şimdiden bizlere birçok vaat sunuyor. Her ne kadar Android P'nin resmi lansmanında elimizdeki bilgiler değişebilecek olsa da şimdilik bu yılın büyük güncellemesiyle ilgili bilmeniz gereken her şeylerden bahsedelim.

Üçüncü geliştirici önizlemesinde de görüldüğü gibi, Android P'nin Oreo sürümünden sonra daha gelişmiş bir işletim sistemi olduğu konusunda hemfikiriz. Android P'deki en büyük detaylardan birisi navigasyon sistemini tamamen değiştirmesi. Google, 2011 yılında Android 3.0 Honeycomb ile ikonik üç düğmeli -Geri, Ana Sayfa ve Son Aramalar- navigasyon sistemini tanıtmıştı. Android P ile yedi yıl sonra, hareket tabanlı sistem lehine bu özellikler kaldırılıyor. Yeni görünüm ise şu şekilde olacak:

  • Ana Sayfa düğmesine dokunarak ana ekrana ulaşabilirsiniz
  • Son uygulamalar sayfasına erişmek için yukarı kaydırınız
  • İki kez hızlıca kaydırınız veya uygulamalara erişmek için uzun bir kaydırma yapınız
  • Geri düğmesi sadece gerektiğinde belirli uygulamalarda / menülerde görünür

Android P'nin bir diğer yeni özelliği ise kullanıcı arayüzünün daha yuvarlak ve renkli olması. İlk bakışta, Ayarlar'daki renkli simgeler, dairesel Hızlı Ayarlar simgeleri ve hemen her menü için ovalleşmiş köşeler bulunuyor. Bu görsel değişiklere alışmak biraz zaman alacak gibi gözüküyor. Android P ile farkedeceğiniz başka bir özellik ise Oreo'ya kıyasla daha canlı görünüme sahip olması. Yeni hareketler ve güncellenmiş animasyonları ile Android hiç olmadığı kadar akıcı.

Android P'nin sonraki sürümlerinde Android Dashboard adında yeni bir sistem tanıtılacak. Android Kontrol Paneli, telefonunuzu nasıl kullandığınıza ilişkin istatistikleri, en çok hangi uygulamaları kullandığınız, ekranınızı kaç kez açtığınızı, kaç bildirim aldığınızı ve ne kadarını aldığınızı gösteren hızlı bir bakış sunacak. 

Android P'nin yeni Adaptif Pil modu, pil ömrünü mümkün olduğunca en üst düzeye taşıyor. Uyumlu Parlaklık ile ekranınızın parlaklığını, ortamınıza ve kullanımınıza göre otomatik ayarlayacak, uyumlu batarya ile telefonunuzu nasıl kullandığınızı ve sık kullandığınız uygulamalarda CPU kullanımını nasıl sınırlandıracağınızı inceleyecek.

Bu özelliklerin yanı sıra yeni Android P'de yeni 157 emoji, BiometricPrompt API ile parmak izi ve yüz tanıma ve yerleşik ekran görüntüsü düzenleyicisi gibi özellikler yer alacak. Şimdilik Beta Sürümü'ne erişebileceğiniz Android P'nin lansmanı Ağustos ayında gerçekleşecek.

Kaynak : https://www.androidcentral.com/android-p
48
7
7
3
2
Emoji İle Tepki Ver
48
7
7
3
2