Android 4.4 Neye Benziyor

1
0
0
0
0
Android 4.4 Neye Benziyor
Google en sonunda bugün merakla beklenen Android işletim sisteminin Nestle KitKat tadındaki son versiyonunu piyasaya Nexus 5 ile birlikte sürdü. İşte Android 4.4 ya da herkesin aklında yer eden adıyla Android KitKat…

Google en sonunda bugün merakla beklenen Android işletim sisteminin Nestle KitKat tadındaki son versiyonunu duyurdu. Android 4.4 ya da herkesin aklında yer eden adıyla Android KitKat…

Ancak KitKat ışıklar altında bir assolist gibi cihazınızı zorlayan, kaprisli bir işletim sistemi olmasının aksine, son derece uyumlu, hatta eski donanımlarla bile son derece uyumlu çalışabilen, bir önceki versiyon Jelly Bean’den %16 daha az depolama alanı işgal eden ılımlı ve kullanışlı bir işletim sistemi olarak görüldü. Android’in bu tutumu adeta huysuz ihtiyar havasındaki işletim sistemini sadece parlatıp görsel geliştirmelerle sunmak yerine sorunlarını da çözmenin peşinde olduğunu gösteriyor. (Eee! Bu çok güzel bir şey de alışıldık mı?)

Peki sadece ileri seviye cihazlar için tasarlanmamış olan; daha az hafızaya ihtiyaç duyan ve piksel teknolojisini %12 daha verimli kullanarak görüntü işleme verimliliğini artıran, nihai amacı piyasadaki hemen tüm akıllı telefonlarda kullanılabilmesi olan Android KitKat ne gibi yenilikler getiriyor. (daha ne yapsın ki)

Arayüz ve Yeni Özellikler

Android 4.4 KitKat’ın, öncelikle arayüzü diğer Android sürümlerinden farklı. Kişiselleştirmeye çok daha fazla imkan tanıyan Android’in bu uyumlu versiyonu, size adeta kendi özel işletim sisteminizi kullanıyormuşsunuz hissi verecek. Üstelik son derece güzel ve kullanışlı tasarlanmış olan yeni Android arayüzünde kaybolmanız gerçekten çok zor.

 Daha Fazla Google

  • Yenilenmiş arama ekranı sadece telefon rehberinize bakmıyor artık. Google uygulamaları sayesinde yapmak istediğiniz aramaları telefonunuzun arama ekranı aracılığıyla Google üzerinden yapabiliyorsunuz. Size en yakın restoran, eczane ya da herhangi bir işletmenin numarasının rehberinizde var olmasına gerek yok. İsmini bilin ve Google sizin yerinize bulsun.
  • Üstelik Google bu işi sadece sizin yaptığınız aramalarla da sınırlandırmıyor. Size gelen aramalar için de aynı şey geçerli. Telefon rehberinizde kayıtlı olmayan bir numara sizi aradığında Google üzerinden Android’iniz gerekli araştırmayı yapıp size arayanın kim olduğunu söylüyor.
  • Dilediğinizde Android’iniz ekran üzerinde görmek istediğiniz tek bir öge dışındaki tüm ögeleri temizleyiveriyor. Hazır olduğunuzda ise ekranın kenarına dokunmanız gerekli her şeyin geri gelmesi için yeterli.
  • Yeni Hangouts eklentisi tüm metin ve multimedya mesajlarınızı, sesli ve görüntülü aramalarınızı tek bir yerde topluyor.
  • Google Cloud bağlantılı bir yazıcı sayesinde artık tüm resimlerinizi ya da belgelerinizi hatta web sayfalarını kablosuz olarak yazıcınıza gönderebiliyorsunuz.

Gerçek Bir Android

Son olarak yeni Android’imizin sesli komut özelliğinden bahsedelim. Telefonu nasıl kullandığınıza göre Google hizmetleri arasındaki ilişkiyi değiştirebilen KitKat “Ok Google” komutundan sonra size Google üzerinden arama yapma, sesli arama yapma, mesaj yazma, yön tarifi ya da müzik dinletme gibi hizmetler sunuyor.

"Pekala Google"

KitKat ile Android şu an mobil işletim sistemlerine yepyeni bir akım getirmiş gibi duruyor, bakalım, rakiplerinin cevabı nasıl olacak ve Android 4.4 için tepkiler nasıl olacak.

“Ok Google! Save the document”

Sonuç

Windows

macOS

Serbest Dönüştürme

  Control + T

   Command + T

Aynı fırça ucuyla boyama ve silme arasında geçiş

~ (tilde) tuşunu basılı tutun

~ (tilde) tuşunu basılı tutun

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0