2
1
0
0
0
Çok uzun zamandır Android L olarak geleceğini düşündüğümüz ve bu şekilde haberlerini yaptığımız Google’ın yeni işletim sisteminin adı Android 5.0 Lollipop olarak açıklandı.
Çok uzun zamandır Android L olarak geleceğini düşündüğümüz ve bu şekilde haberlerini yaptığımız Google’ın yeni işletim sisteminin adı Android 5.0 Lollipop olarak açıklandı.
 
Son zamanlarda dev şirketlerin, yeni çıkacak ürün ya da sistemlerinin isimleriyle ilgili kullanıcılarını ters köşeye yatırmalarına sıklıkla şahit olmaya başladık. Önce Microsoft’un Windows 9 olarak çıkaracağını düşündüğümüz son işletim sisteminin adı Windows 10 olarak karşımıza çıktı. Şimdi de Android L olarak lanse ettiğimiz son işletim sisteminin adı Android Lollipop olarak tanıtıldı. (en azından başındaki L harfini tutturmuşuz)


 

 Android Lollipop’un özelliklerine bir bakalım

Android Lollipop’un (sizi bilmiyorum ama 5.0 demektense Lollipop demek daha çok hoşuma gitti) arayüzünden itibaren başlarsak, tüm uygulamalar ve hizmetler “Material Design” altında yenilenmiş görünüyor. Bu arayüzle birlikte resimler, fontlar, ışıklar, ışıklandırma ve tüm görseller çok daha doğal olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama arasında geçiş yapıldığı esnada ortaya çıkan hareketli animasyonlar, Android’in yıllarca eleştirildiği silik görünümü bir çırpıda yok etmiş.
 
Android Lollipop’taki bildirimler, kilit ekranında görülüyor. Bildirimleri tek parmak hareketiyle kapatabilir, ayrıca mesajlara kilidi açmadan cevap verebilirsiniz. “Öncelik” modunu kullanarak istediğiniz uygulamadan gelecek olan bildirimleri seçebiliyorsunuz.


 

 Performans bir önceki sürüme göre 4 kat hızlı

Android’in son işletim sisteminin performansı da bir önceki sürümlere göre hayli geliştirilmiş. Bir önceki sürümden 4 kat daha hızlı olduğu söylenen Android Lollipop’ta, uygulamaları çalıştırıp aralarında geçiş yapmak artık çok daha seri bir şekilde yapılıyor. Android Lollipop'un 64 bit işlemcilerini de destekleyeceğini söylememizde fayda var.
 
Son işletim sistemiyle birlikte SELinux özelliğinde şifre yazılımı da yüklü olarak gelecek. Android Smart Lock özelliğiyle otomobille ya da akıllı saatle etkileşime geçildiğinde cihaz otomatik olarak açılacak.
 
NFC sistemiyle, eski cihazınızda bulunan tüm bilgileri yeni cihazlara daha basit bir şekilde taşıyabiliyorsunuz. “OK Google” özelliği sayesinde telefona dokunmadan görüşme yapabilir, mesaj yazabilir ve internet sitelerinde rahatça gezinebilirsiniz.

 Android Lollipop hangi cihazlara, ne zaman gelecek?

Android Lollipop’un, Nexus ürünlerine birkaç hafta içerisinde gelmesi bekleniyor. Onun dışında hangi cihazlara, cihazların hangi modellerine ve ne kadar süre içerisinde geleceğini maddeler halinde sıralayalım:
 
Motorola
Motorola’nın cihazları da tıpkı Google’ın cihazları gibi daha hızlı bir şekilde güncellemeye kavuşacak. Net bir tarih veremesek de Moto X, Moto G ve Moto E’ler, yıl sonuna kadar güncellemeye kavuşacaklar.
 
HTC
HTC One – 3 ay içerisinde
HTC One M8 – 3 ay içerisinde
HTC One mini/2 – Güncellemenin geleceği belirtildi fakat tarihi henüz belli değil
HTC One GPE – Birkaç hafta içerisinde
HTC One M8 GPE – Birkaç hafta içerisinde
 
Samsung
Galaxy S4 GPE – Birkaç hafta içerisinde
Galaxy S5 – Tarihi tam olarak belli değil fakat muhtemelen gelecek sene
Galaxy Note 4 - Tarihi tam olarak belli değil fakat muhtemelen gelecek sene
 
LG
LG G Pad 8.3 GPE – Birkaç hafta içerisinde
LG G3 - Tarihi tam olarak belli değil fakat muhtemelen gelecek sene
LG G2 - Tarihi tam olarak belli değil fakat muhtemelen gelecek sene
 
Sony
Sony Xperia Z Ultra GPE – Birkaç hafta içerisinde
Xperia Z3 – Muhtemelen önümüzdeki sene
 
 
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0