Android Lollipop'a Gelen Yenilik ve Özellikler

1
0
0
0
0
Google, Nexus cihazlar için Android 5.0 Lollipop güncellemesini kullanıma sundu. Güncelleme şimdilik OTA üzerinden Nexus kullanıcılarına ulaşmış değil, fakat bazı forumlar bunu hile yoluyla gerçekleştirip OTA üzerinden cihazlarına yükleyebiliyorlar. LG Nexus 5 üzerinden ulaştığımız güncellemeyle ilgili yeniliklere bir göz atalım.
Google, Nexus cihazlar için Android 5.0 Lollipop güncellemesini kullanıma sundu. Güncelleme şimdilik OTA üzerinden Nexus kullanıcılarına ulaşmış değil, fakat bazı forumlar bunu hile yoluyla gerçekleştirip OTA üzerinden cihazlarına yükleyebiliyorlar. LG Nexus 5 üzerinden ulaştığımız güncellemeyle ilgili yeniliklere bir göz atalım.
 
Android 5.0 Lollipop için uzunca bir bekleme süresi bulunuyor. Akıllı telefon üreticileri, telefonları güncellemeyi Google’ın Lollipop güncellemesinin imaj dosyalarını yayınlamasından 90 gün sonra yayınlayacak. Android L’nin geniş bir kullanım alanına gelmesi için muhtemelen önümüzdeki yılın sonlarına kadar bekleyeceğiz.


 

 Tasarımı

Google, Material Design adını verdiği yeni görünümü, Android cihazlar için kullanıma sundu. Android Lollipop ile birlikte kullanılan Material Design, işletim sistemine ayrı bir hava katmış. İçeriğe göre renk belirleme gibi ekstra özellikler sunulan Android L’de, hemen her şey sadelik üzerine geliştirilmiş.
 
Cihazların alt kısmındaki yönetme tuşları, üç basit şekle dönüştürülmüş. Bunların dışında animasyonlar ve dokunmatik geri bildirimleri de Android Lollipop’ta görmek mümkün.


 

 Bildirim ekranı

Android Lollipop’ta bildirimler çok daha geliştirilmiş durumda. Bildirimler artık kilit ekranına düşüyor ve önem sırasına göre otomatik olarak sıralanıyor. İsterseniz kaydırarak bildirimleri silebilirsiniz ya da ilgili uygulamayı diğer tarafa kaydırarak açabilirsiniz.


 

 Kilit ekranı

Bildirim ekranın değişmesi, dolayısıyla kilit ekranını da değişmesine sebep oldu. Bildirimleri görmenin yanı sıra, artık Android cihazlarda yukarı kaydırdığınız zaman kilit açılıyor, sağa kaydırınca arama yapabiliyor, sola kaydırınca da kamerayı açabiliyorsunuz.


 

 Çoklu görevler

Yeni gelen sürümle birlikte çok görev ekranı da yeni bir görünüme kavuşmuş oldu. Bundan sonra açık uygulamalar menüsü, döner bir şekilde kullanıcının karşısına çıkıyor ve yukarı/aşağı kaydırarak açık uygulamalar görülüyor. Uygulamayı kapatmak istediğinizde de sağa ya da sola kaydırmanız ya da üzerinde bulunan X işaretine dokunmanız yeterli oluyor.

 Güvenlik

Son zamanlarda Apple ve Google, kullanıcıların eleştirilerine çokça maruz kalmıştı. Özellikle Apple’ın yaşadığı iCloud faciası, insanların bulut teknolojisine sürekli bir önyargıyla bakmasını sağlamıştı.
 
Google, bu alanda da Android’i iyileştirmiş görünüyor. Google Play’deki uygulama kontrolü daha bir sıkılaştırıldı. Bunun dışında yeni yamalar da uygulama mağazasına eklenmiş. Akıllı telefonunuzu çaldırdığınızda ya da kaybettiğinizde, uzaktan fabrika ayarlarına döndürebilir, içerisindeki önemli bilgilerin yabancı şahısların eline geçmesini engelleyebilirsiniz.
 

 Pil ömrü

Cihazın pil ömrüyle ilgili şimdilik çok detaylı bir bilgiye sahip değiliz. Fakat ilk etapta baktığımızda, beklenildiği gibi bir performansa sahip olmadığını söyleyebiliriz. Bunu da Wi-Fi açık olduğu sırada neredeyse su gibi pil tüketmesine dayandırabiliriz. (bu genel olarak tüm cihazlarda olan bir sorun, ama insan Android Lollipop’tan sonra biraz ümitlenmiyor değil)


 

 64-bit desteği

Apple, 64-bit desteğini geçen sene iPhone 5S ve iOS 7 ile akıllı telefonlarına getirmişti. iOS 8 ile bu desteğine devam eden Apple’dan sonra Android’te de 2014 yılının sonlarına doğru 64 bit işlemcileri desteklemeye başladı.
 

 Dalvik sanal makinesinden ART’ye geçiş

ART, Android’in son iki sürümünde hayatımıza giren, Dalvik sanal makinesi yerine doğal olarak uygulamaları çalıştıran bir yazılım altyapısı.
 
ART, daha az güç ve daha yüksek performansla, uygulamaları daha verimli bir şekilde çalıştırıyor. Dalvik alternatifi olan ART, doğrudan ARM, x86 ve MIPS’le uyumlu olarak çalışıyor. Ayrıca yapılan testlerde, ART tabanlı Android Lollipop’un, performans olarak Dalvik tabanlı uygulamaları geride bıraktığını söyleyebiliriz.
 

 Android Auto

Android Lollipopla birlikte Google, otomobiller için Android Auto sistemini tanıttı. Apple’ın geçen sene iOS 7’yle birlikte duyurduğu CarPlay özelliğine benzeyen Android Auto, CarPlay ile benzer özelliklere sahip. İki sistem de akıllı telefonları kullanarak harita, müzik ve diğer uygulamalara ait bilgileri araçların ekranında gösterebiliyor.
 
Android Lollipop’la genel yenilikleri ve özellikleri, bu saydığımız maddelerle sınırlamak elbette olmaz. İlerleyen günlerde öğrendiğimiz yeni bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0