• Anasayfa
  • Android
  • Android Uygulamalardaki Büyük Tuzak: Kişisel Bilgilerimiz Kayıt Altında!

Android Uygulamalardaki Büyük Tuzak: Kişisel Bilgilerimiz Kayıt Altında!

0
0
0
0
0
Android Uygulamalardaki Büyük Tuzak: Kişisel Bilgilerimiz Kayıt Altında!
Bildiğiniz gibi Android işletim sistemli cihazlara bir uygulama indirdiğimizde rehber bilgilerimizden mesaj bilgilerimize kadar tüm bilgilere erişim isteniyor. Fransa’da yapılan bir araştırmada Android uygulamalarının, kullanıcıların kişisel bilgilerini gizlice kayıt altına aldığını ortaya çıkardı.
Bildiğiniz gibi Android işletim sistemli cihazlara bir uygulama indirdiğimizde, rehber bilgilerimizden mesaj bilgilerimize kadar tüm bilgilere erişim isteniyor. Fransa’da yapılan bir araştırmada, Android uygulamalarının kullanıcıların kişisel bilgilerini gizlice kayıt altına aldığını ortaya çıkardı.

Bazı Android kullanıcılarının telefonlarını inceleyen Fransız araştırmacılar, telefonu istenen kullanıcılar için özel olarak hazırlanmış bir uygulama indirmesini istediler. Yüklenen bu uygulama, telefondaki lokasyon, adres defteri, fotoğraflar, sms’ler, e-postalar gibi özel verilere, hangi uygulamanın ne kadar sürede ulaştığını gösterecek şekilde geliştirilmiş.

Üç ay süren araştırma sonunda Android kullanıcılarının en güvenilir uygulamalar tarafından bile sürekli olarak gözlendiği ve bu özel verilen reklam veren kişilere satılacak şekilde, uzak sunuculara gönderildiği ortaya çıktı.

Örneğin SMS’lerine ulaşılan kullanıcıların mesaj içerisinde “açım, yemek yiyelim” tarzında bir kelime kullandığında hemen fast food ya da benzer reklamlar kullanıcılara yönlendiriliyor.Araştırma sonucunda Facebook uygulamasının, kullanıcıların lokasyonunu her dakika kontrol ettiği, bazı uygulamaların ayda neredeyse 1 milyon kez kontrol ettiği ortaya çıktı.

Benim size tavsiyem, uygulamaları indirmeden önce en azından sizden hangi bilgilerin istendiğini kontrol ederek kabul etmeniz. Ben dahi çoğu kişi uygulamanın hemen telefonumuza yüklenmesi için bu istenen bilgileri atlayabiliyoruz, dikkatli olmakta fayda var.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0