• Anasayfa
  • Android
  • Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürmek Çözüm Değil

Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürmek Çözüm Değil

2
1
1
0
0
Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürmek Çözüm Değil
Hepimizin güvenli sandığı telefonu fabrika ayarlarına geri döndürme özelliği sandığımız kadar güvenli değilmiş.
Dünyanın en iyi anti-virüs yazılımlarından biri olan Avast'ın çalışanlarının yaptığı bir araştırma ile birlikte Android telefonlarda sıklıkla kullanılan fabrika ayarlarına geri döndürme özelliğinin yeteri kadar güvenli olmadığı ortaya çıkmış. Genel olarak elimizde ki telefonu satarken tüm verilerini siler ya da bununla uğraşmayıp fabrika ayarlarına çeviririz. Böylelikle telefonda kişisel verilerimizin kalmadığını garanti altına almış oluruz. Ancak bu konuda epeyce yanılıyormuşuz. Avast'ın resmi blog sitesinde yaptıkları araştırma ile ilgili olarak bir yazı paylaşıldı. 

Paylaşılan yazıda avast'ın ekibi öncelikle eBay ve Amazon gibi dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden 20 adet ikinci el Android telefon satın almışlar. Tabi ki de bu telefonların içinde ilk etapta hiçbir veri bulunmuyor. Herkesin yaptığı gibi satıcılar telefonu fabrika ayarlarına döndürmüş ve satışa çıkarmış. Avast ekibi ise herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir takım yazılımlar ile fabrika ayarlarına döndürülen telefonun verilerini geri döndürmeyi başarmışlar. Geri döndürülen veriler arasında 40 bini aşkın fotoğraf bulunuyormuş. Üstelik bu fotoğrafların arasında mahrem olarak kabul olabilecek fotoğrafların sayısı da epeye fazlaymış. 

Üstelik yapılan araştırma bununla sınırlı kalmamış. Avast'ın ekibi geri getirdikleri verileri kullanarak satın aldıkları dört telefonun eski sahiplerine ulaşmış. Gerçekten çok ürkütücü. Bu mahrem fotoğrafların ya da önemli bilgilerin, yanlış kişilerin eline geçmesi gerçekten kötü sonuçlara yol açabilir. Avast'ın ekibi bu sorunun önüne geçebilmek için eski verilerin üzerine yazma işlemi yapmaları gerekiyor ya da Google'ın ilerleyen zamanlarda gelecek güncellemeler ile birlikte eski verileri şifrelemesi gerekiyor.
2
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
1
0
0