App Store'da Kripto Para Madenciliği Resmi Olarak Yasaklandı

4
2
1
0
0
Apple, cihazları üzerinden herhangi bir kripto para madenciliği yapılmaması adına resmi adımlar atmaya karar verdi.

Apple, daha önce cihazları üzerinden kripto para madenciliği yapılmamasını istiyordu. Bir süredir rahatsızlık duyulmasına rağmen herhangi bir adım atılmamıştı. Bu duruma daha fazla göz yummak stemeyen ABD'li teknoloji şirketi Apple, uygulama ve oyun mağazası App Store'un kuralları için bazı güncellemelerde bulundu. İşte Apple'ın belirlediği 5 yeni kural.

Yeni App Store Kuralları

  • Cüzdanlar: Uygulamalar, bir kuruluş olarak kaydedilen geliştiriciler tarafından sunulmaları koşuluyla sanal para birimi depolamayı kolaylaştırabilir.
  • Madencilik: Uygulamalar, cihaz kapalı konumdayken gerçekleştirilmediği sürece kripto para birimleri için madencilik yapamaz.(Örneğin: bulut tabanlı madencilik)
  • Takas: Uygulamalar, anlaşmanın kendileri tarafından sunulmaları koşuluyla, kripto para biriminin onaylanmış bir değişim üzerinde işlemlerini veya aktarımlarını kolaylaştırabilir.
  • ICO projeleri: ICO projeleri, kripto-para vadeli işlemlerini ve diğer kripto-menkul kıymetleri veya yarı-menkul kıymet alım satım işlemlerini kolaylaştıran uygulamalar, yerleşik bankalar, menkul kıymetler şirketleri, vadeli işlem komisyonculuğu tüccarları veya diğer onaylanmış finans kurumlarından gelmelidir ve geçerli tüm yasalara uymak zorundadırlar.
  • Reklam: Kripto para uygulamaları, diğer uygulamaları indirmek, diğer kullanıcıları indirmeye teşvik etmek ve sosyal ağlarda paylaşmak gibi görevleri tamamlamanız halinde vereceği para birimlerini sunamaz.

Yeni kurallar ile beraber Apple, adeta App Store üzerinde kripto para madenciliğine savaş açmış durumda. Kurallara büyük borsalar ve şirketler haricinde başka uygulamaların uyması biraz zor görünmekte. Böylece Apple, cihazlarını korumak adına daha öncesinde biraz daha esnek olan kripto para madenciliği kurallarını güncellemiş oldu.

Şirket ayrıca uygulama geliştiricilerine bazı uyarılarda da bulundu. Uygulamaların verimli bir şekilde kullanılması için tasarlanması gerektiği belirtildi. Apple'a göre uygulamalar hızla pili tüketmemeli, aşırı ısı üretmemeli ya da cihaz kaynaklarına gereksiz baskı uygulamamalıdır. Uygulamaların, içinde görüntülenen üçüncü taraf reklamları dahil olmak üzere, kripto para birimi madenciliği gibi alakasız arka plan süreçlerini çalıştıramayacağı vurgulandı.

Kaynak : https://venturebeat.com/2018/06/11/apples-app-store-officially-bans-cryptocurrency-mining/
4
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
2
1
0
0