Apple, Akılalmaz Özellikleriyle ‘Siri Shortcuts’ Uygulamasını Tanıtır Tanıtmaz 200.000 Dolarlık Dava Açıldı!

39
12
2
1
1
Apple, WWDC 2018 etkinliği kapsamında sadece yazılımlara odaklandığı, akıllı telefonun tanımını değiştirecek özelliklerini tanıttı. Siri Shortcuts adını verdiği inanılmaz özellikler içeren hizmetinin logosu için, bir başka şirketten jet hızında telif davası açıldı.

Teknoloji dünyası, Apple’ın tanıttığı yapay zeka sistemleriyle büyük hareketlilik yaşıyacağa benziyor. Kullanıcıların tamamen kişiselleştirilmiş cihazlara sahip olmalarını sağlayacak, büyük tartışmaların fitilini ateşleyecek bu yenilikler, yapay zekaların kitlesel kullanımlarda neden olacak etik tartışmalara sebep olabilir. 

Bu kez tüm tartışmaları bir kenarı bırakarak, Apple’ın sunduğu Siri Shortcuts’ın logosuna odaklanalım. Kullanıcılara cihazlarındaki ve hayatlarındaki her şeyle ilgili kısayollar eklemelerini sağlayan hizmet, adındanda anlaşılacağı üzere Siri’ye entegre çalışıyor. Nitekim çok katmanlı bir altyapıya sahip olduğu ve geliştiricilere de açıldığı için bambaşka bir marka konumlandırması var. Apple bu yüzden Siri Shortcut için farklı bir logo tasarladı.

Shift isimli yeni bir şirket, Siri Shortcuts’ın logosunun kendilerinden çalıntı olduğunu belirterek anında dava açtı:

Öncelikle teknoloji dünyasının geldiği noktayı bir düşünelim. Dünya çapında milyonlarca geliştirici var ve milyonlarca uygulama mağazalarda cirit atıyor. Bu uygulamaların yayınlandığı sadece iki platform var. Google Play Store ve App Store, yaratıcı fikirlerin bolca bulunduğu yerler. İşin büyük topları ise bu fikirlere karşı her zaman aç durumdalar. Uygulamaların özelliklerinin büyük şirketler tarafından kopyalandığı bir dönemde olduğumuzdan, böyle olayları garipsememek gerekiyor.

Apple daha önce yaratıcı uygulamaları neredeyse birebir şekilde iOS’un parçası haline getirdi. Şirketin küçük geliştiriciler tarafından açılmış belki de yüzlerce telif davası var, ancak bu kez konunun sadece bir logo olması ve davanın neredeyse tanıtımdan hemen sonra gelmesi şaşırtıcı. 

Shift, Apple’a logosunu taklit ettiği gerekçesiyle 200.000 dolar tutarında açtığı davayı bir umut olarak görebilir. En nihayetinde henüz yeni bir şirket ve bu paralar onun için ciddi derecede önemli. Apple’ın gerçekten de Shift’den ilham alarak logosunu tasarladığı ise meçhul. Çünkü kişisel fikrimi soracak olursanız, basit bir konsepte sahip bir logonun benzerlerini sık sık gördüğümüzü söylerim. Yani belki de Apple’ın Shift’den hiç haberi bile yoktu.
 
Peki sizce Shift’in ve Siri Shortcus uygulamasının logoları birbirlerine benziyorlar mı?

Kaynak : https://www.phonearena.com/news/Apple-Shift-Siri-shortcuts-logo-lawsuit_id105605
39
12
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
39
12
2
1
1