Apple'dan Açık Bulanlara 200.000 Dolar Para Ödülü

0
0
0
0
0
Teknoloji devi Apple, sisteminde açık bulanlara 200.000 dolara kadar ödül vereceği yeni programını duyurdu.

Bildiğiniz üzere ünlü isimlerin iCloud hesaplarının hacklenerek özel fotoğraflarının sızdırılması gibi hackleme olaylarının üzerine sisteminde açık bulanlara belli bir program kapsamında ödül vermeyen Apple, bu tür olaylar yaşandıktan sonra ciddi bir fikir değişikliğine gitme kararı aldı.

Cupertinolu teknoloji devi Apple, Black Hat (Siyah Şapka - Kötü niyetli hackerlara verilen isim) adındaki güvenlik konferansıyla yaptığı açıklamayla birlikte beyaz şapkalı ya da iyi niyetli diye tabir edebileceğimiz hackerların, Apple sisteminde bulduğu açıkları bulduğunda 200.000 dolara kadar ödül kazanabileceği yeni programını duyurdu.

Microsoft ve Google gibi şirketler bu tarz programları uyguluyorlardı ancak Apple daha önce bazı ödüller verse de bu olaylara hiç girişmemişti. Ancak özellikle  iCloud'taki hacklenmeler üzerine Apple'ın da marka güvenilirliği yavaş yavaş kaybolurken şirket bu tarz olayların önüne geçmek istiyor.

Apple açısından böyle bir kararın verilmesi şirkete muhakkak katkıda bulunacaktır. Özellikle gri şapkalı diye tabir ettiğimiz önce kötü niyetli saldırı yaparak belli bir ücret karşılığı şirketlere hizmet sunan gruplar için Apple'ın bu programı büyük bir avantaj. Böylelikle hackleme ihtiyacı duymadan açığı Apple'a bildirerek istediklerini elde edebilecekler.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0