Karanlık Mod Desteğine Sahip iOS 13 Tanıtıldı: İşte Tüm Detaylar

171
25
10
6
2
Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, her yıl San Jose şehrinde düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı WWDC'nin bu yılki etkinliğini bu akşam Türkiye saati ile 20.00'daki canlı yayınla resmi olarak başlattı. Büyük oranda Apple geliştiricilerinin ve basın mensuplarının yer aldığı etkinlikte tanıtılan iOS 13'ün de detayları belli oldu.

San Jose Convention Center'da Türkiye saatiyle 20.00'da başlayan etkinliğe Apple etkinliklerinde artık klasikleşen girişi yapan ve katılımcılara hoş geldiniz diyen CEO Tim Cook, resmi olarak WWDC19'u başlattı. Etkinlikte tüm dünyanın merakla beklediği iOS'un yeni sürümü de tanıtıldı. Apple kullanıcılarını şaşırtacak yeniliklerin yer aldığı iOS 13'ten beklenen özelliklere ve açıklanan tüm detaylara gelin birlikte göz atalım.

iOS 13 hakkında verilen tüm bilgiler:

 • Sistemde büyük oranda hız artışı, örneğin Face ID hızında %30 hızlanma
 • Uygulama paketlerinde yapılan değişiklikle uygulama boyutlarında %50, güncellemelerde ise %60 küçülme, buna bağlı olarak uygulama başlatma hızlarının iki katına çıkması
 • Mesajlar, Notlar, Haritalar ve daha birçok uygulamada Karanlık Mod desteği
 • Öncekine göre daha yarı saydam Bildirimler ekranı
 • Karanlık Mod'a uygun karanlık klavye desteği
 • Quick Path olarak adlandırılan ve klavyede kaydırarak yazma (Swipe) desteği sağlayan özellik
 • Apple Music'e eklenen eş zamanlı şarkı sözleri
 • Mail uygulamasına eklenen yeni yazı karakterleri
 • Anımsatıcılar uygulamasına ekleme yaparken uygulamanın hatırlatma zamanını tahmin edebilme özelliği
 • Harita uygulamasına eklenen ve 2019’un sonuna kadar ABD'deki kullanıcılar için, gelecek yıl ise diğer kullanıcılar için aktif edilecek yeni haritalar
 • Google Street View ile benzer mantıkta çalışan LookAround özelliği
 • Uygulamalarla konum paylaşımı için "sadece bir kez paylaş" seçeneği
 • Uygulamalara "Facebook ile giriş yap", "Google ile giriş yap" butonları yerine "Apple ile giriş yap" eklemesi
 • E-postanızı isteyen uygulamalar için gizleme seçeneğini aktif ettiğinizde e-postanıza yönlendiren rastgele bir adres oluşturma özelliği
 • Mesajlar'a eklenen İsimleri ve fotoğrafları daha kolay paylaşabilme özelliği
 • Memoji'ler için makyaj ve aksesuarlar için yeni seçenekler
 • Memoji'ler için çıkartma paketleri
 • Işığın yoğunluğunu artırabileceğiniz yeni portre ışık efektleri
 • Yeni fotoğraf ve video düzenleme arayüzü

WWDC19 etkinliğinin canlı yayınında gösterilen tüm detayları başlıklar hâlinde verdikten sonra gelin iOS 13'ün öne çıkan özelliklerine daha yakından bakalım.

Geliştirilmiş performans:

Geçtiğimiz yıl yayımlanan güncellemede olduğu gibi bu yıl da Apple eski cihazlar için performans iyileştirmesine önem vermeye devam ediyor. Apple, yeni güncellemeyle Face ID gibi birçok özelliğin %30 daha hızlı bir şekilde açılacağına ve uygulamaların iOS 13'te iki kat daha hızlı başlatılacağını vadediyor.

Karanlık Mod:

iOS 13'ün belki de en çok beklenen özelliği olan Karanlık Mod, Apple'ın iOS'un yeni sürümlerinde sunduğu en büyük görsel güncellemelerden biri olarak karşımıza çıktı. Kendi geliştirdiği uygulamaların tamamının Karanlık Mod desteğine sahip olacağını açıklayan Apple, bildirimler için de bu desteği sunacağını bildirdi.

Kaydırmalı yeni klavye: Quick Path

Apple'ın iOS 13 ile birlikte kendi klavyelerinde de güncellemeye gittiklerini açıkladı. SwiftKey, Swype ve Gboard gibi 3. parti uygulama kullanıcılarının uzun zamandır kullandığı kaydırma özelliği Quick Path adı verilen yeni klavyeyle birlikte iOS kullanıcılarına sunuldu.

Yenilenmiş Anımsatıcılar uygulaması:

Anımsatıcılar uygulamasını iOS 13 ile birlikte yeni baştan tasarlayan Apple, yeni görünümünün yanı sıra uygulamaya “Bugün”, “Zamanlanmış”, “İşaretli” ve “Tüm” olarak açıklanan filtreleme seçeneklerini ekliyor. Yapay zeka entegrasyonu ile uygulamaya, aktiviteyi ne zaman hatırlamak istediğinizi otomatik olarak öneren bir yenilik ekleyen teknoloji devi, aynı zamanda kişileri etiketleme seçeneği de sunuyor.

Mail, Notlar ve Safari uygulama güncellemeleri:

iOS 13'te yeni masaüstü biçimlendirmesi ile gelecek olan Apple Mail'in yanı sıra internet siteleri için ayrı ayrı tercihler girilebilen Safari uygulaması ve aynı anda tüm notları görmeyi sağlayan galeri görünümlü Notlar uygulaması da kullanıcılara sunulacak.

Apple Maps:

iOS 13 ile birlikte Apple Maps'i de baştan tasarlayan teknoloji devi, kullanıcılara daha kapsamlı harita bilgileri vadediyor. Google'ın Street View özelliğine benzeyen LookAround'u da yeni sürümle kullanıcılara sunan Apple, yeniden tasarlanan uygulamanın kullanıcıların beğenisini kazanacağından oldukça emin.

Gizlilik:

Gerçekleştirilen lansmanda üzerinde durulan en önemli konulardan biri olan gizlilik konusunda Apple iOS 13'te birçok yenilikle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Uygulamaların konum bilgisini sürekli olarak almasının önüne geçmek için “sadece bir kez paylaş” seçeneğini ekleyen şirket, geliştiriciler için de uygulamalarda ve hizmetlerde oturum açabilecekleri “Apple ile giriş yap” özelliğini getirmiş durumda.

Kullanıcılar için herhangi bir kişisel bilgiyi paylaşmadan FaceID ile giriş yapma seçeneği ekleyen Apple, uygulamaların e-posta aracılığıyla bilgi erişimini kısıtlayarak gerçek e-postanızın yönlendirildiği özel e-posta adresleri oluşturmanıza yarayan bir özelliği de iOS 13 ile kullanıma sunuyor.

iMessage profil fotoğrafları:

Yeni iOS sürümüyle birlikte kullanıcılar artık Mesajlar uygulaması için adlarını ve fotoğraflarını diğer kullanıcılarla kolayca paylaşabilecekler. Apple, iOS 13 ile birlikte telefonunuzdaki tüm kişilerin uygun adlara ve resimlere sahip olmasını sağlamayı hedefliyor. 

Memoji'lerin de profil fotoğrafı olarak kullanılabileceğini açıklayan Apple, Memojiler için iMessage çıkartmaları, yeni aksesuarlar gibi birçok yeniliği daha kullanıma sunuyor. Memoji çıkartmalarının yalnızca kendi uygulamalarında geçerli olmadığını ekleyen teknoloji devi, bu çıkartmaların kolayca Mail, WeChat gibi uygulamalarda da kullanılabileceğini ekledi.

Yeni video ve fotoğraf düzenleme arayüzü:

Apple, iOS 13 ile birlikte fotoğraflar için yeni bir düzenleme arayüzü eklerken videolar için de ilk kez bir düzenleme ekranı kullanıma sunuyor. Fotoğraf ve videolarda parlaklığı, açık tonları, gölgeleri, kontrastı, doygunluğu, beyaz dengesini, netliği ve gürültü azaltmayı düzenleyebileceğiniz yeni arayüzlere bazı yapay zeka iyileştirmeleri de eklenmiş durumda.

Find My uygulaması:

Arkadaşlarımı Bul ve iPhone'umu Bul uygulamalarını tek bir çatı altında birleştiren "Find My" adında yeni bir uygulama sunan Apple; kayıp cihazları, arkadaşlarınızı ve aile üyelerinizi tek bir yerden izleme imkanı sunuyor. Diğer Apple cihazlarına Bluetooth üzerinden bir uyarı sinyali göndererek çevrimdışı cihazları da bulmanıza yarayan yeni uygulama, aynı zamanda uçtan uca şifreleme, pil ömrünü etkilememe gibi özellikleriyle de dikkat çekiyor.

Harici depolama:

Yeni iOS sürümüyle birlikte kullanıcılara bazı harici depolama seçenekleri sunan Apple, SD kartlardan ve USB belleklerden Dosyalar uygulamasına veri transferi yapılabileceğini de açıkladı.

iOS 13 desteğinin iPhone 6S ve sonrasındaki cihazlara geleceğini yani iPhone 5S ve iPhone 6 kullanıcıları ne yazık ki yeni güncellemeye kavuşamayacağını bir not olarak belirtelim. Geliştiriciler için bugünden itibaren yayımlanacak olan yeni sürümün bu ayın sonunda halka açık bir betasının da paylaşılacağını ekleyelim.

Apple'ın WWDC19 etkinliğinde paylaştığı iOS hakkındaki tüm detayları sizlerle paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Siz de yeni sürüm hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. 

171
25
10
6
2
Emoji İle Tepki Ver
171
25
10
6
2