Apple'ın ‘Mojave’ Adını Verdiği Yeni macOS Sürümünün En Dikkat Çekici Özellikleri!

23
2
1
1
0
Apple’ın bilgisayarları için sunduğu macOS’in alacağı 10.14 sürüm güncellemesi, WWDC 18 etkinliği kapsamında resmileşti. Şirket, bu sürümün adını Mojave olarak açıkladı. Şimdi gelin hep birlikte Apple’ın yeni sürümle hangi özellikleri sunduğuna daha yakından bakalım.

Yüksek fiyatlarıyla bildiğimiz Apple bilgisayarları, üst düzey performansın kilit noktası olan macOS işletim sistemiyle kullanılıyorlar. Her yıl yeni özelliklerle platformunu geliştirmeye çalışan Apple, bu yılın 10.14 sürümünü resmen açıkladı. WWDC 18 etkinliğinde ortaya çıkan macOS Mojave’nin adı Kaliforniya’daki bir çölden geliyor, ancak Apple getirdiği yeni özelliklerle bu çölün ortasında size bir vaha sunuyor. 

Şimdi eğer hazırsanız, yeni macOS sürümüyle sunulan özelliklere, Apple’ın esinlendiği noktalara ve kullanım kolaylıklarına daha yakından bakalım.

Koyu renkleri sevenler için Dark Mode:

Apple, Mojave çölünün dillere destan gece manzaralarından esinlenerek, bütün işletim sisteminin arayüzünü kaplayan karanlık modunu gün yüzüne çıkarttı. Uzun yıllardır beyaz ağırlıklı açık tonlara alışan gözlerimiz, artık koyu renklerin hakimiyetindeki temaya da alışabilir.

Yürekten bir "oh!" çektirecek masaüstü düzenleme seçeneği:

Bilgisayarınızın masaüstü, belgelerinizin ve resimlerinizin birbirine karıştığı, aradığınızı bir anda bulamadığınız bir alan haline gelmiş olabilir. Wojave ile birlikte gelecek olan Desktop Stack özelliği, dosyalarınızı türlerine ve tarihlerine göre anında kategorilere ayırıyor. Böylece masaüstünüzü derlemek için zaman kaybetmiyor, aradığınızı da şıp diye buluyorsunuz.  

Finder için galeri:

Apple’ın kılavuz özelliği Finder, artık resimlerinde galeri şeklinde görüntüleneceği bir alan oldu. Artık bundan sonra resim dosyalarının ön izlemelerini hızlıca tarayabileceğiz. 

Mesele ön izleme yapmaksa daha fazlası var: Geliştirilmiş Quick Look

Apple’ın sunduğu en işe yarar özelliklerden birisi olan Quick Look, artık sadece ön izleme yapabileceğiniz bir seçenek değil. Aynı zamana resimler üzerinde kırpma ve döndürme gibi pratik işlemleri saniyeler içerisinde halledebiliyorsunuz. 

Geliştirilmiş ekran görüntüsü alma:

Eğer Majeve ile ekran görüntüsü almak istiyorsanız, artık aldığınız görüntüyü hızlıca düzenlemeyeceğiniz bir arayüz de var. Hatta uygulama, kısa süreli ekran videoları kaydetmenize izin veriyor. Böylece, GIF gibi formatları istediğiniz gibi oluşturabiliyorsunuz. 

iOS cihazlarıyla uyum dönemi başlıyor:

Apple bir süre önce mobil cihazlarıyla bilgisayarları arasında uygulamaları ortak kullanıma sunacağını açıklamıştı. Mojave, bu dönüşümün ilk sinyallerini taşıyan yeniliklerle geldi. Bu konuda atılan adımlar şu şekildeydi:

Continuity Camera: iPhone kameranıza anında bağlanmanızı sağlayan bu arayüz, telefonunuzun kamera ekranını doğrudan bilgisayara aktarıyor. Siz de anında fotoğraf çekip hemen bilgisayarınızdan bu fotoğrafa ulaşabiliyorsunuz. 

Mobil uygulamalar macOS’de: iPhone ve iPad’lerde gördüğümüz Apple News ve Stock uygulamaları, dönüşüm sürecinin ilk aşamasında artık masaüstünde de kullanılabilecek hale getirildiler. Ayrıca iPhone’lardaki Voice Memos isimli uygulama da Mojave ile artık bilgisayarda. Bir cihazdan yaptığınız bir kayda diğerinden anında erişmeniz mümkün hale geldi.  

iOS’dan macOS’ye transfer olan bir diğer uygulama da Home uygulaması. Böylece bilgisayar aracılığıyla akıllı ev sistemleri için sesli komutlar vermek mümkün hale geliyor. Yani Macbook biraz iPhone’a özeniyor. 

Güvenlik meselesi:

Apple, son aylardaki kişisel bilgilerin güvenliğine yönelik artan endişeleri de gündemine aldı. Mojave ile birlikte bilgisayardaki pek çok uygulamanın aldığı kişisel bilgiler, varsayılan şekilde Apple tarafından korunacak. Kullanıcı olarak dilediğiniz takdirde kendiniz erişim izni vereceksiniz.

Safari de güvenlik konusunda nasibini alıyor ve çerezler konusunda kullanıcıları daha sık uyarmaya başlıyor. Apple, bütün Macbook kullanıcılarının aynı kimlikte görüneceği, korsanları yanıltan bir güvenlik duvarı oluşturdu. Yani korsanların hedeflerini bulması epey zor olacak. 

O kadar uygulama gelirse normaldir. Hoşgeldin yeni Mac App Store:

Apple’ın platformlarını bir araya getirme planları için yaptığı tek şey uygulamaları macOS için uyarlamak değildi. Aynı zamanda iOS App Store’un bir başka versiyonu olan Mac App Store da hayata geçmeliydi. Kısaca baştan aşağıya yenilenen bir Mac App Store bizi karşıladı. Artık iOS kullanıcılarını tavlayan bir uygulama mağazasını bilgisayarlarda da görmek mümkün oldu. Yakın zamanda Microsoft Office ve Adone Lightroom gibi uygulamalar, kullanıcılara sunulacaklar. 

iOS geliştiricileri, macOS için de uygulama sunabilecek:

Elbette bu dönüşüm sırasında geliştiricilerin de desteğini almak gerekiyordu. iOS uygulamalarının macOS’ye geçmesinin ardından geliştiricilerin, 2019’dan itibaren macOS uygulamaları da sunabilecekleri açıklandı. Böylece zamanla bilgisayar kanadındaki uygulamalar da zenginleşecek. 

macOS Mojave, Eylül 2018 itibariyle tüm kullanıcılara dağıtılmaya başlanacak.

Kaynak : https://arstechnica.com/gadgets/2018/06/apple-announces-macos-10-14-codenamed-mojave/
23
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
23
2
1
1
0