• Anasayfa
  • Sektörel
  • Apple, Neden Intel’in 5G Modem Birimini Satın Almak İstiyor?

Apple, Neden Intel’in 5G Modem Birimini Satın Almak İstiyor?

4
4
1
1
0
Teknoloji devi Apple, 5G modemler nedeniyle düştüğü çaresizliği, Intel'in modem üretim birimini satın alarak gidermeyi planlıyor. Bu kapsamda 1 milyar doları gözden çıkaran Apple'ın, satış işlemlerini gelecek hafta duyurması bekleniyor.

5G teknolojisiyle ilgili çalışmalar sürdürülmeye devam ederken teknoloji üreticileri de ürünlerinin yönünü 5G'ye çevirmiş durumdalar. Özellikle de akıllı telefon üreticileri, 5G bağlantı destekli modellerini yavaş yavaş piyasaya sürmeye başladılar ve ilerleyen dönemlerde piyasaya sürülecek akıllı telefonların pek çoğunda bu bağlantı seçeneği standart olarak bulunacak.

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olan Samsung, 5G modemlerle ilgili olarak olağan sürecini sürdürüyor. Şirket, son amiral gemisi telefon modeli Galaxy S10'da özel bir sürüm ile 5G bağlantı desteğini müşterilerine sundu ve sistem aktif olduğu zaman kullanılabilecek. Ancak Samsung'un ezeli rakibi Apple için durum biraz tıkanmış görünüyor. Intel'den aradığını bulamayan dev şirket, Intel'in 5G modem üretim ağını tamamen satın almayı düşünüyor.

apple 5g

Edinilen bilgilere göre Apple şimdi, Intel'in modem üretim birimini satın almaya biraz daha yakın. İki dev şirket arasında 1 milyar doları bulacak bir anlaşmadan bahsediliyor ve bu anlaşma kapsamında Intel'in modem üretim ağının patentleri ve çalışanları da dahil olmak üzere tamamının Apple'a geçeceği söyleniyor.

Apple, donanımsal parçalar için her ne kadar tedarikçilere yönelmiş olsa da bir yandan da kendi parçalarını üretebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Kimi zamansa tedarik şirketlerini tamamen satın alan Apple, bu sayede hem tedarikçi olmak hem daha geniş bir pazara hitap etmek hem de kendi patentlerine sahip olarak rakiplerinden gelebilecek olan davaları absorbe etmek istiyor. Apple'ın Intel'in modem üretim birimini satın alması, şirket için çok ciddi bir kazanç olacak gibi görünüyor.

Apple, Intel'in modem üretim birimini satın aldığı takdirde hem ilerleyen dönemlerde kullanacağı modemleri kendisi üretmiş olacak hem de herhangi bir gecikme söz konusu olmadan işler yolunda gidecek. Bu duruma fazlasıyla önem veren Apple, 1 milyar doları bu yüzden gözden çıkarmış olabilir.

Özetlemek gerekirse Apple, 5G desteği konusunda şu an için akıllı telefon sektörünün 'bir adım' gerisinde kalmış durumda. Şirket, Intel'in 5G birimini satın alarak bu açığı kapatmayı, kendi donanımlarını üreterek maliyetten tasarruf etmeyi ve dışa bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. Şirketin bu konudaki resmi duyurularını önümüzdeki haftalarda gerçekleştireceği düşünülüyor.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/why-apple-wants-intels-modem-business/
4
4
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
4
4
1
1
0