iOS 8.3 İle Gelen 8 Yeni Özellik

0
0
0
0
0
Apple'ın mobil işletim sistemi olan iOS'e dün gelen 8.3 güncellemesi ile bazı yeni detaylar eklendi. Daha önce yapamayacağınız 8 yeni özellik ortaya çıktı. İşte belki de daha keşfetmediğiniz iOs 8.3 ile gelen 8 yeni özellik.
Apple tarafından mobil cihazları için geliştirilen iOS işletim sistemi gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. iOS 8 ile beraber getirilen tasarımsal ve diğer değişikler getirilmişti. Fakat Türk kullanıcılar için en çok merak edilen güncelleme ise getireceği Türkçe Siri özelliğiyle iOS 8.3'tü.

iOS 8.3 için çıkarılan Beta 2'de ortaya çıkan Türkçe Siri uzun süredir beklenmekteydi. Bu beta ile birçok kullanıcının deneme fırsatı bulduğu Türkçe Siri gelen tam sürüm ile beraber tüm Türk iOS kullanıcılarına açılmış oldu.

Tabii gelen yenilikler bunlar ile sınırlı değil. İşte iOS 8.3'ün getirdiği tüm yenilikler listesi;


 

 1) Türkçe Siri
Tüm Apple mobil ürünleri kullanan kişilerin şimdiye kadar mutlaka test etmiş olduğu Türkçe Siri nihayet iOS'teki yerini aldı. Daha önce bu haberimiz ile keyifli bir şekilde test ettiğimiz Türkçe Siri artık kendi dilimizde bizleri anlayarak cevap veriyor.

Her ne kadar Siri'nin orjinal dili olan İngilizce kadar iyi olmasa da zaman içinde gelişerek belki de neredeyse birçok sözlerimizi anlayacak hale gelecek. Ama başlamış olması bile sevindirici olduğunu belirtmeliyim.
 

 2) Daha Fazla Emoji
iOS 8.3'ün getirdiği bir diğer yenilik ise yeni emojiler olarak dikkat çekiyor. İlk başta sarı renk alan emojilere dönmüş gibi düşünebilirsiniz. Fakat fazlası var. Klavyedeki emojilere ulaştığınız gülen surat sembolüne uzun bastığınızda bir nevi renk seçeneği gibi bir detay çıkıyor. Yani 6 farklı renk tonuna ait emojilere sahip olacaksınız.

Bunun sebebini de dünyada yaşayan farklı farklı renk tonlarına sahip insanların bulunması olarak düşünebiliriz. Yani Apple insanlara ait birçok ayrımcılık noktasında herkese saygı duyduğunu belirtmek de istemiş. Ayrıca yeni emojilerde eşcinsellik ve diğer tercihler için de kullanılabilecek yeni emojiler de eklendiğini fark etmiş olabilirsiniz.
 

 3) Google'ın İki Adımlı Doğrulama Sistemi
Google'ın mobil uygulamalara yapacağınız Google hesabı girişleriniz için ayarlanan iki adımlı güvenlik sistemi de iOS 8.3 ile Apple kullanıcılarına da sunuldu. Mail, Kişiler, Takvim özelliklerine Google hesabınızı eklemek istediğinizde artık iki adımlı doğrulama sistemini kullanacaksınız. Bu durum biraz can sıkıcı gibi dursa da hesap güvenliği açısından önemli olduğunu ve kullanmanızı tavsiye ettiğimi söylemeliyim.
 

 4) CarPlay
iOS 8.3 ile gelen yeni özelliklerden biri ise CarPlay desteği sunması olarak dikkat çekiyor. Ama bu sefer kablosuz olarak. Yani CarPlay destekleyen araçlarda artık bağlantı kurmak için kablo yerine wireless olarak bağlantı sağlayabileceksiniz.
 

 5) iMessage'da Spam Filtreleme
Bir diğer yenilik ise iMessage'da artık tanımadığınız kişilerden gelen mesajları spam olarak kaydedebilecek olmanız. Yani sonuçta Apple ID'nizi bilen herhangi biri tarafından atılabilecek iMessage'lar bazen canınızı sıkabilir. İşte bunu engellemek için artık istenmeyen mesajlarınızı bir daha gelmemesi üzerine silebilirsiniz.

Bunu yapabilmek için Ayarlar menüsünden Mesajlar bölümüne girmeniz. Orada yeni eklenen Bilinmeyen Gönderenleri Filtrele seçeneğini işaretleyerek bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.
 

 6) Siri Üzerinden Hoparlör ile Görüşme
Artık Türkçe desteği sunan Siri için bir özellik daha eklendi. Eller serbest modunda görüşme yapabilmenizi sağlayacak olan Siri'nin bu yeni özelliğini size örnek üzerine anlatayım;

Diyelim bir yemek yapıyorsunuz ve yemek için eklemeniz gereken malzeme miktarını hatırlayamadınız. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey genelde annenizi aramak olur. Ama elleriniz yemek yapma faslında olduğunuz için yıkamanız gerekecek. Üşendiyseniz Siri'ye "Hey Siri" şeklinde seslendiğinizde açıldığında daha önceden de verebildiğiniz "Annemi ara" özelliğine "Hoparlör ile annemi ara" şeklinde yapacağınız komut ile beraber annenizi arayacak ve otomatik olarak hoparlöre alacak. Böylelikle siz yemeği yapmaya devam ederken anneniz ile görüşüp talimatları alabileceksiniz.
 

 7) Ücretsiz Uygulamaları Şifre Girmeden İndirme
Bildiğiniz gibi şahsen iPhone'da en sıkıcı bulduğum özellik olan her uygulama indirmede şifre isteme sıkıntısı bulunmakta. Bazı kullanıcılar bunu güvenlik açısından iyi bulsa da özellikle ücretsiz uygulama indirmek için çıldırtıcı derecelere ulaşabiliyor.

İşte bunu fark eden Apple, artık ücretsiz uygulamalarda kullanıcıya şifre sorup-sormamayı kendisine bırakmış. Yani eğer isterseniz App Store üzerinden indireceğiniz ücretsiz uygululamarda şifre sorma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken Ayarlar'a giderek iTunes ve App Store bölümüne geçeceksiniz. Orada Ücretsiz İndirmeler diye bir yer eklendiğini farkedeceksiniz. Orada işaretli olan Şifre Sor kısmındaki işareti kaldırdığınızda artık ücretsiz uygulamarı indirirken şifre keşmekeşinden kurtulmuş olacaksınız.

"Bende görünmüyor?" diyen arkadaşlar olmadan bir ekleme de yapalım. Eğer Touch ID özelliğini kullanıyorsanız, yani aktif ise bu kısım görünmüyor. Yani kullanabilmek için Touch ID özelliği deaktif konumda olması gerekiyor. (Apple burada "Zaten tek parmak hareketiyle onaylıyorsun, olmayanlar için kolaylık bu sizi ilgilendirmez" demek istemiş)
 

 8) Wi-Fi Üzerinden Arama
Bu özellik aslında ne kadar güzel olsa da maalesef sadece 2 operatör kullanıcıları için geçerli olması biraz can sıkabilir. Özelliğimiz ise normal bir telefon aramasını Wi-Fi üzerinden yapabilmek. Bunun için gerekli olan şey İngiltere'deki EE ve Amerika'daki Spirint operatörlerine sahip olmanız.

Özellik ise şöyle işliyor. Bir Wi-Fi ağına bağlıyken arama yapacağınız zaman aramanın mobil verinizi kullanarak değil Wi-Fi üzerinden yapabilmenize olanak tanıması. Yani bir nevi Viber, Skype gibi uygulamalar ile yaptığınız aramaları normal bir aramada da kullanabileceksiniz. Ama üzücü noktası operatör desteği sunması gerekiyor ve şu anda bilinen EE ve Sprint dışında bir operatör bulunmaması.

Eğer bizi Birleşik Krallık'tan ya da Amerika'dan takip eden kullanıcılarımız varsa bu operatörleri kullanıyorlar ise Ayarlar - Telefon ve oradan da Wi-Fi Arama özelliğini aktif ederek gerçekleştirebilecekler.

Şimdilik dikkatimizi çeken bu 8 ayrıntıdan elbet daha fazlası olabilir. Ama belirtmek gereken en önemli özellik tabiki de Türkçe Siri olacak. Hatta karşılıklı olarak anlaşmaya başladığınızda çok işinize yarayacağını göreceksiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0