Araştırmalara Göre Yoğun İnternet Kullanımı, Hafızamıza Büyük Kötülük Ediyor

26
3
2
1
0
Yeni bir araştırma, yoğun şekilde internet kullanmanın beynimize nasıl etki ettiğini ortaya çıkardı. Hafızamız, yoğun internet kullanımından pek de olumlu etkilenmiyor.

İnsanlık tarihinin en büyük icatlarından biri olan internetin hayatımızı inanılmaz şekilde kolaylaştırdığı gerçeğine kimsenin itirazı yok. Yine de kusursuz olmayan internetin insan sağlığına ciddi zararları olabiliyor.

Avrupalı, Amerikalı ve Avustralyalı bilim insanları, yeni bir araştırma ile internetin beynimiz üzerine olan etkilerini araştırdı. Yoğun şekilde internet kullanan kişilerin, hafıza görevlerinde daha zayıf performans sergiledikleri ortaya çıktı. Bu kişilerin dikkati de çok daha hızlı dağılıyor.

Araştırmacılar, yüzlerce katılımcı ile yaptıkları araştırmalarda, deneye katılan kişilerden hafıza ve bilişsel beceriler ile ilgili bazı testler yapmalarını isterken, bir yandan da beyin taramalarını gerçekleştirdi. Bu deneylerin sonuçları, World Psychiatry adlı dergide yayımlandı.

Araştırmanın başındaki isim olan Western Sydney Üniversitesi’nden bilim insanı Joseph Firth, bir basın açıklamasında internetin tasarımının insan beyninin yapısını ve becerilerini nasıl değiştirdiğini açıkladı.

Finrth’e göre, internetten sürekli olarak gelen uyaranlar ve bildirimler, bizi sürekli olarak dikkatimizin dağınık olması konusunda cesaretlendiriyor. Bu da daha sonra tek bir göreve odaklanabilme becerimizin düşmesine sebep oluyor. 

Firth, çevrimiçi olarak bilginin erişilebilir olmanın beynimizin bilgileri saklama şekline etki ettiğini söylüyor. Artık daha az şeyi hatırlamaya ihtiyaç duyan beynimiz, onun yerine Google’a güveniyor.

Kaynak : https://futurism.com/the-byte/internet-killing-memory
26
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
26
3
2
1
0