ASELSAN'dan Drone Avcısı Sistem!

0
0
0
0
0
ASELSAN, izinsiz ve güvenliği tehdit etme amaçlı kullanılan drone ve İHA'ları yeni sistemi ile avlayacak.

Uygun fiyatları sebebi ile her geçen gün kullanıcı sayısı artan drone'lar ve İHA'lar (insansız hava araçları), yasal olmayan kullanımlarda kamu ve ticari alanlar için tehdit oluşturmakta.

İzinsiz görüntü ve ses kaydı yapılabilen bu cihazlar, direkt olarak terör amaçlı da kullanılabiliyor. İşte bu durumun önüne geçmek isteyen ASELSAN,  İnsansız Hava Araçlarını Önleyen Hava Savunma Sistemi (İHTAR) geliştirdi.

Kamuya ait alanlar ile ticari bölgelerin mikro ve mini boyutlardaki İHA'ların, drone'ların yasal olmayan faaliyetlerine karşı korunması amacı ile geliştirilen İHTAR, müstakil binalardan hava alanlarının güvenliğine kadar geniş bir yelpazede kullanım imkanı sunmakta.

İHA'ların tespit edilmesi, otomatik olarak takibe alınması, tehdit olarak işaretlenmesi ve yasal olmayan faaliyetlerinin en uygun karşı tedbir ile engellenmesini sağlayan İHTAR, birden fazla tehdide karşı da yanıt verebilmekte.

GPS sinyal kanallarını karıştıran İHTAR, İHA'ların ve drone'ların kullanımını engellediği gibi cihazların kontrolünü de ele geçirebilmekte. Merkezi komuta kontrolü ile yönetilen İHTAR, hedef yönünü şaşırtabilen sinyal bozucu sistemi de barındırmakta.

 

 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0