• Anasayfa
  • Yaşam
  • Yan Etkilerinin Açıklanmaması, Aşı Karşıtlığını Artırıyor

Aşıların Yan Etkilerinin Açıklanmaması, Aşı Karşıtlığını Artırıyor

39
12
4
4
1
Danimarka'daki bir üniversite, insanların koronavirüs aşılarına karşı neden karşıtlık yaptığını araştırdı. 13 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, insanların iletişimsizlikten ötürü aşı karşıtlığı yaptığını ortaya çıkardı.

Geçtiğimiz yıldan beri hayatımızı tümüyle esir alan ve bir türlü kurtulamadığımız koronavirüs pandemisiyle ilgili en önemli silahlardan bir tanesi de hiç şüphesiz aşılar. Ancak dünya genelinde hiç de azımsanamayacak düzeyde bir kesim, aşı karşıtlığı yapıyor. Bu da aşılama hızının düşmesine ve pandemiden kurtulmamız için gerekli olan aşılama seviyesine bir türlü ulaşılamamasına yol açıyor. Bir üniversite, insanların neden aşı karşıtlığı yaptığını araştırarak, bu durumun üstesinden nasıl gelinebileceğini tespit etti.

Danimarka'da hizmet vermekte olan Aarhus Üniversitesi bünyesinde çalışan araştırmacılar, 13 bin kişinin aşıyla ilgili karşıtlıklarının nedenlerini araştırdı. Yapılan incelemeler, insanların aslında iletişimsizlikten ötürü aşı olmaya karşı çıktıklarını açığa çıkardı. Yani sağlık otoritelerinin bugüne kadar aldığı tavır doğru olsaydı, şu an koronavirüs pandemisini gündemimizden çıkarmış olabilirdik...

Aşıyı övmekle iş bitmiyor

Koronavirüs aşısı

Araştırmayı yapan ekibin başında olan Michael Bang Petersen, buradaki meselenin aşıyı övmekten ibaret olmadığını söylüyor. Yaptıkları araştırmalara göre otoriteler ile bu işin tekniğini bilmeyen sıradan insanların arasındaki iletişim eksikliğinin aşı karşıtlığına yol açtığını belirten bilim insanı, aşının olumlu yanlarını dile getirirken, yan etkiler konusunda da açık olunması gerektiğini ifade ediyor. Petersen'a göre aşının yan etkileri ile nelere yol açabileceği şeyler de olması gerektiği düzeyde açıklanırsa, insanların aşı karşıtlığı kalmayacak. Ayrıca bu durum, çeşitli hurafelerin de önüne geçilmesini sağlayacak.

Yapılan araştırmaya göre aşı karşıtları, yalnızca aşı üreten bir şirkete ya da kendi ülkesinin Sağlık Bakanlığı'na değil, hiçbir sağlık otoritesine güvenmiyor. Bunun nedeni ise yapılan açıklamaların yetersizliği. Yakalanan açıkların aşı karşıtlarının görüşlerini kabul ettirebilmesine yol açtığını söyleyen bilim insanları, bilimsel gerçekliklerin halka doğru bir şekilde anlatılmasıyla durumun üstesinden gelinebileceğine inanıyorlar. Araştırma ekibine göre koronavirüs pandemisinden kurtulmak isteniyorsa, insanların güveninin bir şekilde sağlanması gerekiyor.

Kaynak : https://scitechdaily.com/it-is-crucial-to-talk-openly-about-vaccine-side-effects-if-we-are-to-defeat-the-covid-pandemic/
39
12
4
4
1
Emoji İle Tepki Ver
39
12
4
4
1