• Anasayfa
  • Asus
  • Telefon Piyasasını Sarsan Telefon ASUS Zenfone 6

Telefon Piyasasını Sarsan Telefon ASUS Zenfone 6

2
1
1
0
0
Android işletim sistemine sahip cihazların sayısı her geçen gün artıyor (Bir de çakma iOS telefonlar çıktı Çin malı) ve hem donanım, hem de yazılım devleri, hatta internet devleri kendi markalarını taşıyan ve hizmetlerine dair uygulamalar bulunduran telefonlar piyasaya sürmeye devam ediyor. (Bence bu furya Amazon’dan sonra bitmeli idi)
Android işletim sistemine sahip cihazların sayısı her geçen gün artıyor (Bir de çakma iOS telefonlar çıktı Çin malı) ve hem donanım, hem de yazılım devleri, hatta internet devleri kendi markalarını taşıyan ve hizmetlerine dair uygulamalar bulunduran telefonlar piyasaya sürmeye devam ediyor. (Bence bu furya Amazon’dan sonra bitmeli idi)

Elbette birilerinin çıkıp hala “bakın biz ne yaptık” deme fırsatı var; ancak bilgisayar donanımı konusunda adı üstün performans ya da donanım verimliliği ile birlikte anılan ASUS, rakiplerini biraz uğraştıracak gibi görünüyor.

Telefon mantığının bir parça dışına çıkmaya çalışan ve her akıllı telefon kullanıcısının ortak sorunu olan batarya konusunu ele alıp bu noktada bir strateji yürüten ASUS, Zenfone serisinin 6 inçlik modeli ile karşımızda; ki 6 inçlik cihazlara bence phablet bile değil direkt tablet demek daha yerinde olur. (7 inçe tablet var 6 inç falan telefon ne oluyo)


 

 Peki Asus ZenFone 6'nın Nesi Var?


Aslında nesi yok diyerek başlamak isterdim bu başlığın altına. (ASUS gibi bir isimden daha fazlasını bekliyordum evet!)

Lakin açıp özelliklerine falan bakınca bir nebze hüsrana uğradım diyebilirim. (sûkut-ı hayal desem anlar mısınız?)

Neyse gelelim neden böyle söylediğime. İsterseniz önce özellikleri biraz sıralayalım, bu sırada da neler beklediğimizi yazalım.
 

 Tasarımı Nasıl?


Kömür Karası(!), İnci Beyazı, Kiraz Kırmızısı ve Şampaya Sarısı (şarap köpüğü falan gibi sadece kadınların bildiği renklerden biri sanırım bu) renk skalasına sahip olan telefonun son derece sadece bir tasarımı var. Yönetim burada üzerine düşeni yapmış.

166.9 x 84.3 x 9.9 milimetre boyutlara sahip olan phablet, artık milimetreye gerek duymayan ve cm ile ifade edilebilecek ölçülerde desek yeri var. (yaklaşık olarak 17 x 9 x 1 in centimetres) Ağırlığı da 196 gram.

Bu tasarıma 6 inçlik bir IPS ekran takan ASUS, 1280 x 720 (720p oluyor o da HD demek oluyor) çözünürlük sunuyor ki sürekli söyleyip duruyorum, bu televizyon ya da bilgisayar ekranı değil, ufacık ekranda size 720 yeter, bilemedin 1080.

Bu konuda ASUS’u eleştireceğim tek nokta, herkes 1080p standart hale gelmiş gibi davranırken neden ve nasıl böyle bir şey cesaret ettiği olacaktı; ama ondan vaz geçtim desem yeridir. Çünkü ASUS Zenfone 6, size Full HD yerine (gayet yeterli olan) HD çözünürlükte görüntü sunarak ekranınızın harcadığı enerjiyi azaltıyor ve bataryanızın daha uzun süre izleme ya da oyun oynama süresi vermesini sağlıyor. (bravo!)
 

 Kamerası Nasıl?


Daha önce Casper Via V8 için yazdığım yazıda da, hatta birkaç telefon ile ilgili de aynı şeyi söyledim; artık üst sınıf, amiral gemisi modeli olan (hala sevmiyorum bu tabiri) bir telefon alıyorsanız. kameralarının kötü olacağını düşünmeyin ve yine tekrarlıyorum megapiksel değerine bakmayın. Lumia 1020 ya da Galaxy Zoom gibi kamera odaklı telefonların DSLR makinelerle kıyaslanan performansı dışında hemen her üst düzey telefonun kamerası iyi.

Zenfone 6 da bizlere; 13 megapixel, pixelmaster adını verdikleri bir özellikle desteklenen ve son derece iyi sonuç veren bir arka kamera ile birlikte 2 megapiksellik bir ön kamera sunuyor. (özçekim kamerası)

Bu ana kamerası ile de MPEG4 formatında 1080p çözünürlükte ve saniyede 30 kare hızında videolar kaydedebiliyor. (gayet kullanışlı işte)
 

 Donanımı Nasıl?


Zenfone’un en büyük hayal kırıklığı desem yeridir. (aslında hayal kırıklığı diyerek abartıyorum bakmayın böyle söylediğime)

2GB RAM’a ve 16 ve 32 GB tercihleri olmak üzere depolama alanına sahip olan Zenfone 6, bir de 64 GB’a kadar SD kart desteklemesinin yanında 5GB’lık ücretsiz ASUS WebStorage alanı veriyor. (bunlar hep bulut bak, cloud…)

İşlemci konusunda kimseyi şaşırtmayıp Intel’i seçen ASUS, Zenfone 6’da çift çekirdekli, 2.0 GHz hızında, Intel Atom işlemci kullanmış. (işte bu noktada neden böyle yapmı anlam veremedim diyecektim ki; gene batarya girdi devreye)

Evet, mobil oyunlar ve uygulamalar her geçen gün gelişiyor ve daha iyi grafiklerle ve daha yüksek performanslı donanım gereklilikleri ile karşımıza çıkıyorlar; ama unutmayın, bilgisayar dünyasının küçültülmüş modellerini kullanan mobil dünya, henüz bu kadar üst düzey donanımlara ihtiyaç duymuyor. Yani Dead Trigger, Fifa 14 gibi grafik yükü ağır olan oyunları Zenfone 6 ile gayet akıcı şekilde oynayabiliyorsunuz. Sadece daha iyi performans verebilecek işlemciler varken ASUS’un, bir zamanların ultra-book çılgınlığı ile moda olmaya çalışmış ama başarılı olamamış bir işlemci modelini tercih etmesini kınadım.
 

 ZenUI - ASUS’un Kendi Arayüzü


Google’ın kendi cihazı olan Nexus serisi dışında her markanın kendisine ait bir arayüz tasarladığını ve türlü yazılımlarla bunu farklılaştırdığını biliyoruz. ASUS da bizi şaşırtmadı ve karşımıza Zenfone serisi için tasarlanmış ZenUI ile çıkıverdi.

ZenUI’ın en kullanışlı özelliği, telefonun boyutlarından kaynaklanan kullanım zorluğunu ortadan kaldırması olmuş desem yeridir. 6 inçlik bir ekranı tek elle kullanmak son derece zor olduğundan telefonunuzu isterseniz tel el moduna almanızı sağlayan bir birim eklemişler ve bu sayede ekranı belli oranda küçültebilmenize olanak tanımışlar.

Bunun dışında son derece rahat ve akıcı menü geçişleri sunan ZenUI, işlemcinizi de zorlamadan iyi bir kullanım deneyimi sunuyor. (bence gayet başarılı bir hamle olmuş)
 

 SON SÖZ


ASUS’un Zenfone serisinin 6 inçlik dev modeli, 3300 mAh gücündeki bataryası (mAh neydi, miliamper/saatti, unutmayın) ve bu bataryadan en iyi verimi almak üzere bir araya getirilmiş donanımı ile (işlemci ve ekrandan söz ediyorum) tam anlamı ile bir verim telefonu olmuş. 

6inçlik boyutuyla tablet diyebileceğimiz ve çift simkart desteği de olan bu telefon, enerji verimliliği bakımından adeta iki telefon gücünde. (3G açıkkne 28 saat konuşma süresi var diyorlar)
 

 Fiyatı Ne Kadar?


Bu kadar anlattıktan sonra fiyatını söylemeyeceğim sandınız değil mi? ASUS Zenfone 6’nın Türkiye fiyatı 799 TL. (şimdi koşun alın hadi) (Alınır mı diye soracak olursanız da cevabını buradan vereyim tek tek mesaj atmayın; ALINIR)
2
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
1
0
0