Sekizinci Sınıfa Giden Öğrenci, Atatürk Ansiklopedisi Uygulaması Geliştirdi

145
32
28
3
1
Sekizinci sınıfta okuyan Can Akkoyun, Mustafa Kemal Atatürk’e dair bir mobil ansiklopedi uygulaması geliştirdi.

Can Akkoyun, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmış kaynakları kullanarak oluşturduğu mobil uygulamaya Atatürk-Viki adını vermiş. Genç yazılımcı bu uygulamada Atatürk’ün hayatına, sözlerine, kitaplarına ve sevdiği şarkılara yer verdi.

Daha önce de site arayüzü ve not alma uygulaması yapma gibi alanlarda yeteneklerini kullanan Akkoyun, yeni mobil uygulamasını geliştirmek için ise Android Studio (Kotlin) kullanmayı tercih etmiş.

Akkoyun’un projesi ile ilgili açıklamaları şöyle:

"5'inci sınıfta yazılım geliştirmeye başladım. Ağabeyim aracılığı ile yazılım dünyasına giriş yapmaya karar verdim. İlk olarak kodlama için gerekli olan algoritma mantığını kavramak gerektiğini öğrendim. Çalışmalarıma internetten araştırma yaparak başladım. Sonucunda java dili ile tanıştım. Daha sonra java dilinin gerçekleştireceğim projeler için yeterli olmadığına karar verdim ve Android Studio üzerinden mobil uygulama geliştirmeye başladım. Birçok uygulama üzerinde çalıştım ve Atatürk ile ilgili bir uygulama geliştirmenin beni çok heyecanlandırdığını fark ettim. Tüm uygulamalarıma baktığınızda göreceksiniz ki hepsi farklı tür kullanıcılara hitap ediyor ama Atatürk-Viki Dünyadaki tüm kullanıcıların ilgisini çekebilecek bir uygulama, sanki her tür kullanıcıyı birbirine bağlayan sıkı bir ip gibi, ayrıca Atatürk gibi büyük bir değere her alandan erişilmesi gerektiğini düşünüyorum. Atatürk-Viki projemi tamamladım. Şu anda yeni yazılım dilleri üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum."

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/yasam/201901021036897596-sekizinci-sinif-ogrencisi-mobil-ataturk-ansiklopedisi/
145
32
28
3
1
Emoji İle Tepki Ver
145
32
28
3
1