Avrupa'da Binlerce İnsanı Etkileyen Havalimanı Krizi Devam Ediyor: İşte Yaşananlar ve Krizin Sebepleri

28
3
2
1
0
Avrupa'da tatil sezonunun başlamasıyla kötüleşen havalimanı krizi devam ediyor. Gelin hep beraber yaşananlara ve krizin sebeplerine bir göz atalım.

Yaz aylarının gelip çatmasıyla birlikte Avrupa’nın dört bir yanından birçok insan havalimanlarına akın etmeye başladı. Ancak bu durum, kıta genelinde havalimanlarında yaşanan personel krizini daha da kötü hâle getirerek istenmeyen sonuçların doğmasına yol açıyor. Peki, Avrupa’da yaşan bu krizin nedeni ne? Kıtada neler oluyor? Gelin hep beraber yaşananlara bir bakalım. 

Tatil sezonunun başlamasıyla Haziran ayından itibaren dış hat uçuşlarında ciddi artışlar yaşanmaya başladı. COVID nedeniyle yaşanan personel azlığı ve mevcut çalışanların bir süredir grev yapması da havalimanlarında krizlerin yaşanmasına neden oldu. Son haftalarda birçok uluslararası havalimanında bilet kontrolü ve bagaj gibi kısımlarda uzun kuyruklar oluşmaya başladı. 

Birçok ülkede uçuşlar iptal edildi, uzun bagaj kuyrukları oluştu

Gelen açıklamalara göre Belçika’da bulunan Brüksel Havalimanı’ndan 20 Haziran günü bir gün boyunca uçak kalkamadı. Buna neden olarak ise güvenlik görevlilerinin yaptığı grev  gösterildi. Ayrıca, yaşananlar nedeniyle son günlerde birçok uçuşun iptal edildiği de aktarıldı. 

Hollanda’da da benzer olayların yaşandığı ifade edildi. Amsterdam’da son zamanlarda uçuşların %40’ından fazlasının rötar yaptığı belirtilirken yetkililerin krizle mücadelede zorlandığı, bagajların birikmesi ve kaybolması gibi sorunların hâlen çözülemediği aktarıldı.. Uçuşların bir kısmının farklı şehirlere kaydırıldığı da gelen haberlerde yer alıyor. 

Almanya da yaşanan havalimanı krizindan etkilenen ülkelerden biri. Alman şirket Lufthansa Airlines, 20.000 çalışanı içeren bir grevi neden göstererek 1000’den fazla uçuşu iptal ettiğini duyurdu. Grevlerin ‘mantıksız’ olduğunu söyleyen şirket, bunun büyük hasarlara neden olduğunu aktardı. Ayrıca Frankfurt, Münih, Düsseldorf, Hamburg, Berlin, Stutgart gibi yerlerde iptallerin yaşandığı ve 134.000 civarında yolcunun etkilendiği de bildirildi. 

Köln’de de uzun yolcu kuyrukları ve üst üste yığılmış valiz manzaralarının oluştuğu belirtilirken, buradaki uçuşların %9’unun iptal edildiği aktarılıyor. Alman hükümetinin de personel eksikliğine çözümü Türkiye ile yapılan anlaşmada bulduğu belirtiliyor. Buna göre hükümet, özellikle bagaj alımı ve nakliyesindeki yaşanan işçi sıkıntısını Türk çalışanlar ile rahatlatmayı planlıyor. 

Birleşik Krallık ve İtalya da havalimanı krizinden nasibini alan ülkeler arasında. Açıklamalara göre Londra’daki Heathrow Havalimanı yönetimi, yeterli personel alımı yapılamamasından ve yapılan grevler nedeniyle bilet satışlarına sınırlama getirdi. Ayrıca havalimanında yolcuların bagajlarını almak için uzun süreler beklemek zorunda kaldığı da aktarıldı. Benzer şekilde İtalya’da da grevler nedeniyle uçuş iptallerinin yaşandığı aktarıldı.

Demiryolu ulaşımında da kriz kapıda

Krizin havalimanları dışında demiryolu ulaşımına da sıçradığını belirtmek gerek. Gelen haberlere göre Birleşik Krallık’ta bulunan demiryolu çalışanları grev yapmaya başladı. Bu durum, ülkedeki demiryolu hizmetlerinde son zamanlarda bazı gecikmelerin yaşandığını ortaya koydu. Ayrıca, grevlerin ağustos ayı boyunca devam edeceği de gelen haberler arasında yer aldı. 

Kısacası tüm Avrupa genelinde bir ulaşım krizinin sürdüğünü söyleyebiliriz. COVID sırasında yaşanan işten çıkarmalar, pandemi sonrasında havalimanlarında personel sıkıntısı yaşanmasına neden oldu. Bunun yanı sıra düşük maaşlar, kötü çalışma şartları gibi sebepler de hem havalimanı hem de demiryolu çalışanları için sendikaların grevlere yönelmesine neden oldu. Tatil sezonunun gelmesiyle de kıta genelinde bu tarz bir kriz yaşanmaya başladı ve uluslararası ulaşım zor hâle geldi. Önüzmüdeki zamanlarda bu durumun ne hâle geleceğini hep birlikte göreceğiz. 

28
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
28
3
2
1
0