Avrupa Merkez Bankası, Bitcoin'i Yerden Yere Vurdu: "Değeri Daha da Düşebilir"

11
3
2
2
1
Avrupa Merkez Bankası, Bitcoin'i yerden yere vuran bir blog gönderisi yayımladı. Kurum, Bitcoin'in değerinin spekülasyondan ibaret olduğunu da paylaştı.

Dünya çapında büyük popülerliğe kavuşan kripto para sektörü, bazıları için kişi için bir kazanç kapısı olurken, bazıları içinse derin kayba yol açtı. Fazlasıyla tehlikeli ve inişli çıkışlı olan bu sektör son olarak FTX borsasının çökmesinden yara almışken, bugün Avrupa Merkez Bankası’ndan da önemli bir bildiri geldi.

Avrupa Merkez Bankası, resmi bloğunda yayımladığı yazıda Bitcoin hakkında endişe verici ifadeler kullandı. Merkez Bankası, Bitcoin’in değerinin spekülasyondan ibaret olduğunu belirtti; kripto para biriminin değerinin daha da düşeceğini öne sürdü.

Avrupa Merkez Bankası’nın yazısından öne çıkanlar:

Bitcoin’in değeri daha da düşecek:

bitcoin avrupa

“Bitcoin'in değeri Kasım 2021'de 69.000 USD ile zirve yaptı ve 2022 Haziran ayının ortalarında 17.000 USD'ye düştü. O zamandan beri değer 20.000 USD civarında dalgalandı. Bitcoin savunucuları için görünüşteki dengelenme, yeni zirvelere giden yolda bir soluklanma sinyali veriyor.

Öte yandan, daha büyük olasılıkla, yersiz olmaya giden yoldan önce yapay olarak teşvik edilen son bir nefestir - ve bu, FTX iflas edip Bitcoin fiyatını 16.000 USD'nin çok altına çekmeden önce zaten öngörülebilirdi.”

“Bitcoin’in değeri tamamen spekülasyona bağlı”

“2010'ların ortalarında, Bitcoin'in değerinin kaçınılmaz olarak yeni zirvelere çıkacağı umudu anlatıya hâkim olmaya başladı. Ancak Bitcoin bir yatırım olarak da uygun değil. Nakit akışı (gayrimenkul gibi) veya temettü (hisse senetleri gibi) yaratmaz, üretken olarak kullanılamaz (ham maddeler gibi) veya sosyal fayda sağlamaz (altın gibi). Bitcoin'in piyasa değeri bu nedenle tamamen spekülasyona dayanmaktadır.”

“Bitcoin’i yasal açıdan ele alınmamalı, meşrulaştırılmamalıdır”

“Bitcoin ne bir ödeme sistemi ne de bir yatırım şekli olarak uygun görünmediğinden, yasal açıdan ele alınmamalı ve bu nedenle meşrulaştırılmamalıdır. Benzer şekilde, finans sektörü, elde edebilecekleri kısa vadeli kârlara rağmen Bitcoin yatırımlarını teşvik etmenin uzun vadeli zararlarına karşı dikkatli olmalıdır. Müşteri ilişkileri üzerindeki olumsuz etki ve tüm sektördeki itibar hasarı, Bitcoin yatırımcıları daha fazla kayıp yaşadıktan sonra çok büyük olabilir.”

Kaynak : https://www.ecb.europa.eu/press/blog/date/2022/html/ecb.blog221130~5301eecd19.en.html
11
3
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
11
3
2
2
1